Pobjeda od 2-0 nad PSG-om mogla bi biti odlučujući trenutak sezone

Bayern München uvjerljivo je pobijedio Paris Saint-Germain. Njemački rekordni prvak dobio je utakmicu 2-0 zahvaljujući golovima Erica Maxima Choupo-Motinga (61') i Sergea Gnabryja (89'). Moglo bi se reći da je to bio potencijalno odlučujući trenutak za Juliana Nagelsmanna i njegovo osoblje.

Liga prvaka je ipak sveti gral za Bayern München ove sezone. A njihovi ovogodišnji nastupi to potvrđuju. Rekordmeister je dobio svih osam utakmica ove sezone, pobijedivši Barcelonu, Inter iz Milana i PSG dva puta bez primljenog gola. Zapravo, jedini klub koji je uspio zabiti Bayernu ove sezone bila je malena Viktoria Plzen iz Češke.

To je zapanjujući rekord u usporedbi s Bundesligom, gdje je Bayern povremeno pokazao nedostatke i gdje su duboko ukorijenjeni u utrci za naslov s Borussijom Dortmund. Dva njemačka velikana trenutno su bodovno izjednačena na vrhu ljestvice.

Dortmund je jučer, naravno, eliminirao Chelsea. To bi dugoročno mogla biti prednost crno-žutih jer će se sada u potpunosti fokusirati na Bundesligu. Jer za Bayern nema sumnje da sada želi ići do kraja u Ligi prvaka.

"Ako spojimo maksimalnu želju i emotivnost zajedno s kvalitetom koju imamo, možemo postići sve", rekao je Nagelsmann nakon utakmice upitan o mogućnosti osvajanja trostruke titule ove sezone. "Kada kombiniramo te stvari, nevjerojatno smo dobri i možemo svakoga pobijediti."

Svatko tko je gledao Bayern tijekom cijele sezone nedvojbeno će priznati da je to točno. Ali istina je također da je Bayern bio konj koji ponekad skače samo onoliko visoko koliko treba.

Protiv PSG-a ta je barijera, naravno, bila vrlo visoka, a Bayern ju je preuzeo bez treme. Možda najistaknutiji dio izvedbe bio je uvjerljiv način na koji se odvijala. Bayern je stvarno napravio samo jednu pogrešku tijekom cijele utakmice kada je vratar Yann Sommer pokušao driblingom izbaciti loptu sa svoje strane i izgubio je loptu od napadača PSG-a—branič Mathijs de Ligt morao je masivno izbiti s gola.

“Gledao sam Stanišića; bio je obilježen—a onda odjednom, više nisam imao rješenje. Ono što je Matthijs napravio je nevjerojatno,” rekao bi Sommer o pogrešci nakon utakmice. "Da je to pošlo po zlu, igra bi bila drugačija."

Od tog trenutka nadalje sve je išlo glatko. Naime, Bayernove mlade zvijezde Jamal Musiala i Alphonso Davies diktirali su prvo poluvrijeme. Zatim su u drugom poluvremenu veterani Thomas Müller—on je proglašen za igrača utakmice—i bivši napadač PSG-a Choupo-Moting diktirali napad.

"U takvoj igri uvijek postoje trenuci kada trebate patiti i stvoriti malo sreće", rekao je Müller. “U drugom poluvremenu smo se više kontrolirali u obrani. Odigrali smo bolju utakmicu i na kraju smo zaslužili pobjedu.”

Gola statistika, u međuvremenu, daje drugačiju sliku. PSG je kontrolirao 55% posjeda i napravio više dodavanja, 556 prema 453. Ali slično kao Dortmund protiv Chelseaja jučer, Parižani nisu imali loptu u bitnim zonama, a Bayern je dobio xG 1.50 prema 1.14. I što je najvažnije, Bayern je potpuno eliminirao zvijezde PSG-a Kyliana Mbappéa i Lionela Messija koji su bili nevidljivi svih 90 minuta.

"U prvom poluvremenu nismo dobro napravili ono o čemu smo prije pričali," rekao je Nagelsmann nakon utakmice. “Bilo je previše prostora. U drugom dijelu bolje smo se branili i bili opasni na lopti. Na kraju smo zasluženo pobijedili.”

Pobjeda će biti velika za Nagelsmanna jer će mu dati prostora da radi i pripremi svoju momčad za nadolazeće teške zadatke u Bundesligi i Ligi prvaka. Potonje će posebno biti veliki prioritet ove godine, što bi mogla biti najbolja vijest za bundesligaše koji se nadaju tijesnoj utrci za naslov ove sezone.

Manuel Veth je domaćin Bundesliga Gegenpressing Podcast i upravitelja područja SAD-a u tržište prijenosa. Također je objavljivan u Guardianu, Newsweeku, Howleru, Pro Soccer USA i nekoliko drugih medija. Pratite ga na Twitteru: @ManuelVeth