Posao vrijedan 39 milijuna dolara je dobitna situacija

Kad se završi, to bi bio mega posao za Hoffenheim. Prema tržište prijenosa, Bundesligaš je spreman prodati francuskog napadača Georginia Ruttera za oko 37 milijuna eura (39 milijuna dolara) u Premierligu Leeds United.

Izvješće dalje sugerira da bi cijeli paket mogao prekinuti Leedsov rekordni ugovor za Brendena Aaronsona. Amerikanac se prošlog ljeta pridružio strani Premier lige u ugovoru vrijednom oko 35 milijuna dolara. Hoffenheim, u međuvremenu, ima rekord u prodaji napadača u Premier ligu. Klub je prethodno transferirao Joelintona u Newcastle i Roberta Firmina u Liverpool.

Rutterov skori odlazak također bi objasnio zašto Hoffenheim je nedavno potpisao ugovor s danskim napadačem Kasperom Dolbergom na posudbu iz OGC Nice. Iako bi njih dvojica bili više nego kompatibilni u taktičkom sustavu Andréa Breitenreitera, Hoffenheim je već imao šest igrača pod ugovorom koji bi mogli upravljati napadom dvojice koji glavni trener preferira.

Transfer također ima smisla za Leeds United samo na drugi pogled. Tek 14. na ljestvici Premier lige, Leeds se ove sezone mučio pod američkim glavnim trenerom Jessejem Marschom. Ali golovi baš i nisu bili problem.

Zapravo, 25 golova postignutih ove sezone drugi je najveći broj u odnosu na bilo koju stranu u donjih deset na ljestvici Premier lige - Leicester je zabio više (26). Osim toga, u Wilfriedu Gnontu i Rodrigu, Leeds ima dva igrača pod ugovorom sličnog profila. Obojica su također zabila u remiju Leedsa protiv West Ham Uniteda u srijedu 2-2.

Ali dok je Rodrigo već iskusan napadač EPL-a s 10 golova ove sezone, Gnonto ima samo 19 godina i borio se za minutažu. Potpisao ovog ljeta iz FC Züricha, pogodak protiv West Hama bio je prvi pogodak talijanskog napadača u samo šest utakmica za Leeds.

Imajući to na umu, ima smisla da Leeds želi dodati više dubine u napadu. Međutim, ostaje pitanje može li Rutter dodati tu potrebnu dubinu? Dvadesetogodišnji francuski napadač iznimno je talentiran, brz i ima ogroman šut s distance. Ali Rutter je također postigao samo dva gola i dvije asistencije u 20 bundesligaških utakmica ove sezone.

Postoje određeni ključni elementi koje Rutter može ponuditi, a koji su postali važni za Marschov stil igrača, bilo da se radilo o New York Red Bullsima, Red Bull Salzburgu i RB Leipzigu. Prije svega, Rutter pruža kaos i voli situacije jedan-na-jedan. Prema Wyscoutu, Francuz je ove sezone imao 10.37 driblinga u 90 minuta, znatno više od Gnonta (6.09) i Rodriga (1.89).

Rutter je također proaktivniji u napadu od svojih potencijalnih novih suigrača. 20-godišnjak je ove sezone uspješno završio 7.01 napadačkih akcija u 90 minuta, ponovno više od Gnonta (5.03) i Rodriga (2.78). Veliki upitnik, međutim, ostaju golovi, Rutter je Hoffenheimu ove sezone zabio samo dva puta, jednako koliko i Gnonto, koji je imao znatno manju minutažu.

Nedostatak produktivnosti u Bundesligi trebao bi, zapravo, biti značajan problem. Ali to bi također moglo biti pokretačka snaga transfera. Unatoč plaćenoj nadoknadi, prelazak iz Hoffenheima u Leeds je u najboljem slučaju paralelan potez za Ruttera i čak bi se mogao opisati kao mali korak prema dolje.

Ipak, ovo je situacija u kojoj svi pobjeđuju. Leeds će dodati više dubine svom napadu, potpisujući igrača s potencijalno velikim plusom. Hoffenheim ponovno zarađuje značajnu naknadu bez gubitka ključnog igrača, a Rutter bi mogao imati koristi u novom okruženju pod vodstvom napadačkog glavnog trenera.

Manuel Veth je domaćin Bundesliga Gegenpressing Podcast i upravitelja područja SAD-a u tržište prijenosa. Također je objavljivan u Guardianu, Newsweeku, Howleru, Pro Soccer USA i nekoliko drugih medija. Pratite ga na Twitteru: @ManuelVeth