Arsenal slavi stoljeće Artete pobjedom 2-1 protiv Fulhama

Bila je to staromodna završnica na tribinama, s Arsenalovim ispitivanjima i bockanjem u potrazi za kasnim, prijeko potrebnim pobjednikom. Stadion Emirates je urlao u znak podrške. Dvaput je zamjena Eddie Nketiah pušten unutar šesnaesterca, dvaput broj četrnaest nije uspio pogoditi mrežu, ali pritisak Arsenala je rastao, crveni dresovi su se slijevali naprijed. Držeći se za život, Fulham je bio iscrpljen.

Ali nije bilo zaustavljanja Arsenala, čak i ako je Fulhamov poraz na kraju sam sebi nanio. Bio je to besprijekorni Leno, bivši Arsenal, koji je konačno popustio, mašući loptom. Gabriel, krivac za izjednačujući pogodak Aleksandra Mitrovića, obvezao se i postigao pobjedu u 85. minuti jednostavnim ubacivanjem, 2-1.

Bio je to loš gol, ali u Arsenalu je u tim posljednjim minutama utakmice vladao čudan stari, simpatičan kaos. Vrijeme nadoknade bilo je tobogan, slično kao i cijelo drugo poluvrijeme. Gabriel je jurnuo naprijed, sukobivši se glavama s Bobbyjem Decordova-Reidom, umalo se ozlijedivši. Trener Mikel Arteta pojačao je obranu Robom Holdingom i Takehirom Tomiyasuom. Martinelli se zgrčio. Ipak, stadion je poskakivao, navijači su grlili nova tri boda. PA je za proslavu pustio 'Tequila by The Champs'.

Ponekad je bilo naporno, ali Arsenal je doista imao mnogo razloga za slavlje: nakon četiri utakmice i četiri pobjede, Arsenal je i dalje neporažen i na vrhu lige. Nije bilo boljeg načina da Arteta proslavi stoljeće utakmica u Premier ligi kao trener, veliku prekretnicu koju su dosegla samo tri španjolska trenera – Pep Guardiola, Rafael Benitez i Roberto Martinez. Bila je to njegova 53. pobjeda, samo jedna manje od Arsenea Wengera u njegovih prvih 100 mečeva.

Ovaj Arsenal je vrlo sličan Artetinoj slici. Prošlog ljeta Arsenal je potrošio više od svih ostalih klubova, plativši 140 milijuna funti za dovođenje Bena Whitea, Aarona Ramsdalea, Martina Odegaarda, Tomiyasua, Alberta Sambija Lokonge i Nuna Tavaresa u Sjeverni London. U posljednjem prozoru londonski klub potrošio je 119,75 milijuna funti na Gabriela Jesusa, Oleksandra Zinchenka, Fabia Vieiru, Matta Turnera i brazilskog mladića Marquinhosa.

Ova znatna potrošnja omogućila je Arteti da izgradi momčad koja napokon izgleda konkurentno. Španjolac je protiv gradskog rivala bio bez Zinchenka i Thomasa Parteya. Liječili su istegnuće lijevog koljena, odnosno ozljedu desnog bedra, ali to nije bilo važno, čak ni kada je jedan apsolutno neoprostiv kiks braniča Gabriela omogućio Mitroviću da Fulhamu dovede vodstvo u 56. minuti. Najgluplji je gol bio primiti u presporom pokušaju odigravanja s leđa.

Ali Arsenal je odgovorio u roku od nekoliko minuta, Odegaard je izjednačio odbijenim pokušajem. Norvežanin je ponovno bio od velike vrijednosti za londonski klub. Odegaard je često bio na pravom mjestu u pravo vrijeme, što je nastavak njegove zvjezdane sposobnosti da stvara prilike za momčad. Od dolaska iz Real Madrida, prvo na posudbu, utjecaj Norvežanina je neosporan. S 23 godine i kao novi kapetan kluba, bio je možda najdojmljiviji igrač Arsenala protiv Fulhama, više od potpisnika Gabriela Jesusa, koji nije uspio dodati dva gola i tri asistencije u svoj zbir.

Umjesto toga, njegov subrazilac i imenjak je od nule postao heroj, zgrabivši Arsenalov drugi i zaključivši izvrsnu povratničku pobjedu. Bilo je karaktera i pribranosti, čak iu tim mahnitim posljednjim minutama. Arteta je skakutao uokolo s velikim osmijehom. Sjeverni London bio je u modu zabave. Ovo bi mogao biti početak posebne sezone za Arsenal.