Bayern München je pobijedio Frankfurt 6-1 dodatno naglašavajući svoju dominaciju u Bundesligi

Bio je to savršen početak sezone Bayern Münchena u Bundesligi 2022./23. Rekordmeister je pobijedio pobjednika Europske lige Eintracht Frankfurt 6-1 u rasprodanoj Deutsche Bank Areni. No, dok je Bayernova kampanja započela savršeno, Bundesliga se ponovno suočava s raspravom o svojoj konkurentnosti.

Bayernova dominacija, zapravo, bila je očita u nekoliko minuta nakon utakmice. U roku od pet minuta, Joshua Kimmich otvorio je pogotke briljantnim slobodnim udarcem za koji je, prema statistici AWS-a, igrači imali samo 4% vjerojatnosti za postizanje pogotka.

Taj je cilj postavio scenu za poraz. Benjamin Pavard (11'), Sadio Mané (29'), Jamal Musiala (35') i Serge Gnabry (43') dodali su vodstvo Bayerna na poluvremenu od 5-0. Drugo poluvrijeme bilo je besmisleno, što je omogućilo glavnom treneru Julianu Nagelsmannu da debitira vrlo hvaljenim talentom Mathys Tel za posljednje minute utakmice.

Musiala (83') je u međuvremenu dodao još jednu, čime je dodatno naglasio svoj status najvruće perspektive europskog nogometa. Jedini gol Frankfurta koji je zabio novo pojačanje Randal Kolo Muani (64') zamalo je izgubljen u buci.

"Odigrali smo nevjerojatnu utakmicu s puno energije", rekao je Nagelsmann nakon utakmice. “Bilo je puno paralela s igrom Leipziga. Dečki su sretni. Pobjede nikad nisu normalne, uvijek su nešto posebno, čak i ako ste osvojili mnogo. Svi su gladni za još i nadam se da će tako i ostati.”

Bayern je također dominirao u prvih 45 minuta protiv Leipziga u DFL Superkupu prošle subote. Leipzig se umalo vratio u toj utakmici, ali nije uspio u posljednjih pet minuta izjednačiti.

Rezultat na poluvremenu u Leipzigu i današnji rezultat bit će dodatna voda na mlin kritičarima koji dovode u pitanje konkurentnost Bundeslige. Doista, unatoč ili možda upravo zbog odlaska Roberta Lewandowskog, Bayern ove sezone izgleda nezaustavljivo.

Pet različitih strijelaca postiglo je prvih pet golova, a samo je Musiala dva puta bio strijelac. Napad s Gnabryjem i novim pojačanjem Manéom ušutkao je one koji su mislili da se poljski napadač ne može zamijeniti. Ako ništa drugo, Rekordmeister sada izgleda opasnije i sastavio je momčad koja će se boriti za Ligu prvaka, dok je naslov Bundeslige gotovo sekundarne prirode.

"Bila je to potpuno zaslužena pobjeda Bayerna", rekao je glavni trener Eintracht Frankfurta Oliver Glasner nakon utakmice. “Izgubili smo glavu nakon dva brzo primljena gola. Bayern je u potpunosti iskoristio prostor koji smo im dali. Jednostavno smo bili oduševljeni njihovim tempom. Sada imamo priliku da budemo bolji protiv Real Madrida u srijedu.”

Oni koji vjeruju da će Bayernov fokus na Ligu prvaka omogućiti drugim klubovima da osvoje naslov morat će ponovno razmisliti. Rekordmeister je udvostručio svaku ulogu - zapravo, ljudi poput Leroya Sanéa i Kingsleyja Comana trenutačno ne bi činili početnih XNUMX.

Međutim, ta dominacija ima i drugu stranu. Bundesliga je naporno radila na većem međunarodnom priznanju. Izvršni direktor Bayerna Oliver Kahn i član izvršnog odbora Andreas Jung posljednjih su tjedana pozvali druge njemačke klubove da odu u inozemstvo kako bi pomogli u prodaji lige.

Doista, Eintracht Frankfurt (u Japan), VfB Stuttgart i 1.FC Köln (oba će igrati prijateljsku utakmicu u Austinu, Teksas) već su najavili putovanja za stanku Svjetskog prvenstva u studenom.

Odlazak u inozemstvo je jedna stvar; drugo je uvjeravanje ljudi da je liga konkurentna; na kraju krajeva, Bayern koji je razbio Frankfurt 6-1 u prvom meču je užasan za optiku—jedan pogled na nogometni Twitter u Sjedinjenim Državama u petak navečer je sve što treba znati o borbi Bundeslige da se proda kao proizvod.

Možda je otvaranje sezone u Bayernu bila, retrospektivno, užasna ideja, i to je još jedan podsjetnik na dominaciju kluba i jaz u odnosu na ostatak lige. Jedan susret koji bi imao više smisla bio bi Dortmund protiv Leverkusena, koji obećava da će biti spektakl u subotu navečer.

Te će dvije momčadi biti zabavno gledati, ali nakon Bayernove dominacije u petak, koliko će ih navijača izvan tvrdokorne Bundeslige pratiti, posebno s otvaranjem Premier lige istog vikenda?

Manuel Veth je domaćin Bundesliga Gegenpressing Podcast i upravitelja područja SAD-a u tržište prijenosa. Također je objavljivan u Guardianu, Newsweeku, Howleru, Pro Soccer USA i nekoliko drugih medija. Pratite ga na Twitteru: @ManuelVeth