Bundesliga završila u drami dok je Leipzig stigao do Lige prvaka i Stuttgart preživio

Drama u Stuttgartu, drama u Dortmundu, drama u Bielefeldu i drama u Leverkusenu. Posljednji dan utakmice Bundeslige pružio je obilje priča kako na vrhu tako i na dnu tablice.

SC Freiburg i RB Leipzig bili su u izravnoj konkurenciji za konačno mjesto u Ligi prvaka na samom vrhu. Dva boda razmaka, dva kluba, koja će se također sučeliti u finalu DFB Pokala sljedećeg vikenda, pokušavala su izboriti četvrto i posljednje mjesto UCL-a.

Na papiru se činilo da je situacija jednostavna. Leipzigu je trebao samo bod protiv već ispale Arminije Bielefeld. Freiburg je pak trebao pobijediti informirani Bayer Leverkusen sa traženim zvijezdama Patrikom Schickom i Moussom Diabyjem.

Schick je osigurao vodstvo Leverkusena u 54. minuti kada se odlijepio i pronašao suigrača Lucasa Alarija za vodstvo. Bielefeld i Leipzig su u tom trenutku još uvijek bili izjednačeni na 0-0. Utakmica se polako približavala neizbježnom kraju sve do 70. minute kada je Janni Serra doveo Arminiu u vodstvo nad Leipzigom.

Odjednom se začuo žamor diljem BayArene u Leverkusenu. "Naravno, bili smo svjesni što se događa u drugoj utakmici", rekao je nakon utakmice veznjak Freiburga Vincenzo Grifo. Zatim je u 88. minuti Freiburg izjednačio niotkuda kada je zabio Janik Haberer.

Sada se u BayAreni zahuktalo među navijačima Freiburga. Može li maleni Freiburg prevladati izglede i prvi put u povijesti izboriti Ligu prvaka? U konačnici, odgovor je bio ne; Leipzig je izjednačio u 93. minuti zahvaljujući pogotku Willieja Orbana. No, Brasilianer iz Breisgaua u toj fazi nije bio svjestan rezultata.

"Nismo znali da je Leipzig izjednačio", rekao je glavni trener Freiburga Christian Streich nakon utakmice. I s tim na umu, Freiburg je sve ubacio u peterac Leverkusena, uključujući i vratara Marka Flekkena. Leverkusen je dobro iskoristio praznu mrežu, a Exequiel Palacios je zabio s polovice linije i stavio igru ​​u krevet.

Unatoč fantastičnoj sezoni, na Streichovom licu nakon utakmice vidljivo je razočaranje. "Bilo je teško nakon izjednačenja jer smo ušli all in", rekao je Streich. Unatoč razočaranju, trener je odmah istaknuo pozitivne strane. “Završili smo šesti! Veliki kompliment timu; dali su sve od sebe i odigrali dosljednu sezonu.”

Freiburg, naravno, još uvijek ima priliku za srebrninu kada se sljedećeg vikenda suče s Leipzigom na Pokalu. Nijedna strana nije pobijedila u natjecanju, a neke su utakmicu pretvorile u a sukob kultura između tradicionalnog malog kluba (Freiburg) i kluba predvođenog investitorima (RB Leipzig).

Dok Leipzig i Freiburg imaju još jednu utakmicu, Hertha Berlin ove sezone ima još dvije utakmice. Hertha je ušla u 34. utakmicu na dva boda više od 16. VfB Stuttgarta iznad razine ispadanja u doigravanju.

I najduže u subotu, činilo se da će ostati tamo. Hertha je rano povela protiv letargične Borussije Dortmund u 18. minuti kada je zabio Ishak Belfodil. Stuttgart je u međuvremenu odigrao remi 1-1 od strane ekipe Köln koja se još uvijek bori za mjesto u Europskoj ligi.

Za razliku od Freiburga i Leipziga, ovdje bi kasna drama rezultirala zamjenom pozicija. U Dortmundu je buduća zvijezda Man Cityja Erling Haaland izjednačio za crno-žute, a potom je mladi Yousssoufa Moukoko povisio na 2-1 za BVB
VB
u 84. minuti.

U tom trenutku Stuttgart je još uvijek bio na putu do doigravanja za ispadanje. Kao što je to bio slučaj u Leverkusenu s Freiburgom, Schwabeni su sve bacili u Kölnov okvir, a za razliku od Freiburga, bili bi nagrađeni.

U 92. minuti Wataru Endo je glavom zabio drugi Stuttgart i osigurao tri boda koja bi im jamčila sigurnost. Uslijedile su dramatične scene s američkim trenerom Stuttgarta Pellegrinom Matarazzom koji je jurio preko cijelog terena u slavlju, navijači se nisu mogli suzdržati, a igrači su bili na barikadama.

Dodano je još šest minuta, ali rezultat je ostao i Herthu je poslala u doigravanje protiv onoga tko završi treći u 2. Bundesligi u nedjelju. "To je bio čisti zanos, prekrasan trenutak, nevjerojatno", rekao je Matarazzo nakon utakmice. “Tako sam sretan zbog dječaka. Ne zaboravljate trenutke poput današnjeg.”

Manuel Veth je domaćin Bundesliga Gegenpressing Podcast i upravitelja područja SAD-a u tržište prijenosa. Također je objavljivan u Guardianu, Newsweeku, Howleru, Pro Soccer USA i nekoliko drugih medija. Pratite ga na Twitteru: @ManuelVeth