Kostarika potopi Novi Zeland kako bi se kvalificirala za Svjetsko prvenstvo

Imali su većinu posjeda i većinu prilika. Imali su čak i loptu u stražnjem dijelu mreže nakon instinktivnog pogotka iz neposredne blizine talismanskog napadača Chrisa Wooda, ali sudac Abdulla Hassan Mohamed je ubacio gol zbog prekršaja Matthewa Garbetta.

Svi bijeli s Novog Zelanda bili su samouvjereni i prodorni, ali nogomet na elitnoj razini često je pun i neoprostiv. Timovi pobjeđuju i gube utakmice u tren oka. Nakon samo tri minute, veteranski napadač Joel Campbell, nekada iz Arsenala, tempirao je svoju vožnju do savršenstva kako bi se spojio niskim ubačajem tinejdžera Jewisona Benettea i pospremio loptu kući, 1-0.

Bio je to prvi i posljednji napad Kostarike u prvom poluvremenu. Ticosovi su započeli iz snova. Bili su 87 minuta udaljeni od osvajanja posljednje ulaznice za Svjetsko prvenstvo. Novi Zeland je ostao priseban, iskoristivši oklijevanje u obrani Kostarike kako bi stvorio opasnost i nalet šansi nakon petnaest minuta. S golustima u njegovoj milosti, Alex Grieve je trebao proći bolje. U 36. minuti Novi Zeland je tražio jedanaesterac za guranje Wooda, ali ga sudac nije htio.

Na poluvremenu je Kostarika donijela promjene, dovodeći Kendall Waston, 34, i Bryana Ruiza, 36, kao i Carlosa Martineza. Ticosi su zastarjela momčad, ali su kvalifikacije za Concacaf završili s devetnaest bodova iz posljednjih sedam mečeva kako bi Panamu zauzeli četvrto mjesto. Veterani su nakon stanke pokazali svoje iskustvo i vođenje igre. Uporan, Ruiz je dao neki poticaj naprijed. Otvarao se prostor za Kostariku dok je Novi Zeland krenuo u potragu za izjednačenjem.

Taj nivelir nikad nije stigao. Umjesto toga, Kosta Barbarouses je isključen zbog lošeg iskora, vadio je Calvou gležanj. Ovaj put se Novi Zeland mogao malo požaliti, ali nakon 22 minute do kraja, All Whites su jurili utakmicu, gol i gubitak igrača. Bilo je teško za All Whites, mladu i zbijenu skupinu koja je napredovala pod vodstvom trenera Dannyja Haya. Nastavili su se boriti, čineći brojčani nedostatak nevažnim, ali nakon što su odigrali jedan od svojih najboljih mečeva do sada, ostali su praznih ruku.

“Izvedba je bila fenomenalna”, rekao je Hay u kratkom intervjuu, priznajući da njegovoj ekipi nedostaje završni dodir. “Očito je bio tako razočaravajući gol za primiti, ali odaziv igrača nakon toga bio je nevjerojatan. Totalno smo dominirali utakmicom. Bili smo senzacionalni. Čak i s deset ljudi dominiramo momčadi koja sada ide na Svjetsko prvenstvo. Način na koji smo primili gol će još dugo boljeti.”

Dok su stadionom odjeknuli pjesmi 'Ticos', Kostarika je postala 32. i posljednji finalist Svjetskog prvenstva. Ticosi dovršavaju postavu za Svjetsko prvenstvo, svrstavajući se u skupinu E uz Španjolsku, Njemačku i Japan. U prvoj utakmici 23. studenoga, Kostarikanci će igrati protiv Španjolske, dva dana nakon što su Senegal i Nizozemska započeli Svjetsko prvenstvo.