DFL Supercup nudi važne lekcije za Bayern München i RB Leipzig

Bayern München i RB Leipzig na spektakularan su način započeli sezonu Bundeslige 2022/23. Rekordmeister i trenutni pobjednici DFB Pokala suočili su se u subotu u DFL Superkupu pred 47,000 navijača u Red Bull Areni u Leipzigu. Nakon vodstva Bayerna od 3-0 u prvih 45 minuta, Leipzig je uzvratio i izgubio, a utakmica je završila 3-5 u korist Rekordmeistera.

Bayern su uvjerljivo vodili Jamal Musiala (14'), Sadio Mané (31'), Benjamin Pavard (45'). Tada je Marcel Halstenberg (59') stavio Leipzig na ploču prije nego što je Serge Gnabry (66') naizgled prevario utakmicu. Ali Christopher Nkunku (77') i Dani Olmo (89') su se približili prije nego što je Leroy Sané (98') konačno okončao utakmicu.

"Nismo zadovoljni," rekao je Dani Olmo o Leipzigovom pokušaju povratka nakon utakmice. Španjolski krilni napadač bio je vidno frustriran prvim poluvremenom Leipziga i dubokom rupom koju je napravio klubu. "Moramo se poboljšati i učiti iz ove utakmice i prethodnih nekoliko utakmica."

Olmo je aludirao na utakmicu protiv Liverpoola koju je Leipzig izgubio 5:0. Rezultat koji se itekako činio mogućim u nekom trenutku iu subotu. Bayernov Jamal Musiala posebno je imao burnu utakmicu i lako je bio najbolji igrač na terenu.

"Možemo stvoriti puno šansi, a morate se pobrinuti da budemo nemilosrdni i u obrani", rekao je Musiala. Njemački tinejdžer igrao je na poziciji broja 10 na lijevoj strani i imao je dovoljno prostora za kreativnost. "Lijeva strana je vrlo otvorena i uvijek se možete okrenuti da izađete van ili uđete unutra."

Leipzig je Musiali olakšao pronalazak sobe, razbijanje linija i izazivanje raznih opasnih trenutaka. No, na sreću Leipziga, Musiala je otišao nakon 60 minuta. Bez tinejdžera, napadači iz Leipziga su odjednom bili slobodniji za slobodnije napade jer njihova zadnja linija više nije bila u opasnosti da ih se razdvoji, što im je omogućilo da budu pustolovniji.

"Igrali smo loše u prvom poluvremenu", rekao je nakon utakmice vratar RB Leipziga Peter Gulacsi. “Poklonili smo im barem dva gola nakon postavljenih utakmica. Nismo bili dovoljno spremni, a s tri pogotka zaostatka na poluvremenu nije bilo lako vratiti se. Zasluženo su pobijedili jer su tijekom punih 90 minuta; bili su bolja momčad.”

U konačnici, bilo je nekoliko važnih lekcija za oba kluba samo jednu sezonu prije nego što Bundesliga ozbiljno počne. Za Leipzig je to bio drugi put u kratkom nizu da su primili pet golova protiv vrhunske momčadi. "Ne liči na nas da primimo toliko golova," rekao je Gulacsi.

Leipzig je pokazao manjkavosti u obrani iu prijelaznoj utakmici protiv Bayerna. U prvom poluvremenu sustav Domenica Tedesca djelovao je kaotično, a njegova momčad je često hvatala loptu u brzom izvlačenju lopte prema naprijed. Napadač Christopher Nkunku djelovao je izgubljeno, a igra se popravila tek kada je Olmo ušao u igru ​​u drugom poluvremenu (52').

Zamjene su također igrale ulogu za Bayern, ali u njihovom slučaju negativnu. Utakmica se preokrenula kada je u 60. minuti isključen Musiala. 19-godišnjak je bio u veznom redu i bio je nevjerojatno važan u prijelaznim trenucima.

Iako nije uvjerljivi starter, Musiala je tvrdio da bi ga se trebalo smatrati ključnim članom prve momčadi. Još jedan čimbenik bila je Bayernova obrana, a zadnja linija Dayota Upamecana i Lucasa Hernándeza borila se u drugom poluvremenu da obuzda Leipzigov visoki pritisak i dominaciju na sredini terena.

Nagelsmann će sigurno biti zabrinut zbog toga što je njegova momčad zamalo postigla vodstvo od 3-0, a zatim i vodstvo od 4-1. Rekordmeister ima posla; Dovođenje novog igrača Matthijsa de Ligta u formu bit će najvažnije za povećanje obrambene sigurnosti. Musiala i Marcel Sabitzer bili su vrhunci za Bayern München.

Zaključak je da za Bayern još treba raditi. Ali Nagelsmann će na rezultat gledati sa spoznajom da, iako postoje problemi kada je u pitanju njegova strana, konkurenti poput RB Leipziga su još uvijek daleko od toga da istinski izazovu njegovu momčad za naslov ove sezone.

Manuel Veth je domaćin Bundesliga Gegenpressing Podcast i upravitelja područja SAD-a u tržište prijenosa. Također je objavljivan u Guardianu, Newsweeku, Howleru, Pro Soccer USA i nekoliko drugih medija. Pratite ga na Twitteru: @ManuelVeth