Rani golovi u finalu Svjetskog prvenstva mogli bi biti više prokletstvo nego blagoslov

Kako Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. ulazi u nokaut fazu, prvi je važniji nego ikad. Istraživanje je pokazalo da postizanje prvog gola daje timovima više od 80% šanse za pobjedu u nokaut utakmicama Svjetskog prvenstva, uz jednu veliku iznimku.

Kad je Kieran Trippier zabio iz slobodnog udarca u 5. minuti u polufinalu Svjetskog prvenstva protiv Hrvatske 2018., navijači Engleske mogli su pomisliti da su jednom nogom u finalu.

A nekoliko godina kasnije, 2021., Englez Luke Shaw imao je loptu u mreži u finalu UEFA Eura 2020. prije nego što su neki navijači uopće stigli do svojih mjesta.

Ali u obje te prilike, Engleska je bila na strani gubitnika.

Neki bi ovo mogli nazvati "tipičnom Engleskom", ali zapravo, postizanje pogodaka vrlo rano u ključnim utakmicama ponekad može biti više prokletstvo nego blagoslov.

Posebno se to odnosi na finale Svjetskog prvenstva.

Švedska tvrtka za sportska video rješenja Spiideo, koja radi sa španjolskom i hrvatskom reprezentacijom, udružila se sa stručnjakom za statistiku Sveučilišta u Oxfordu Matthewom Pennom kako bi istražili kako vrijeme početnog pogotka utječe na šanse momčadi za pobjedu.

Otkrili su da prvi pogodak u nokaut utakmici Svjetskog prvenstva daje momčadi 82% šanse za pobjedu u utakmici. Kada se pogledaju vremena prvih golova, podaci su pokazali da postizanje uvodnog pogotka između 75. i 90. minute daje 97% šanse za pobjedu. Ako je prvi gol postignut u prvih 15 minuta utakmice, to pada na 77% šanse za pobjedu jer protivnik ima više vremena da se vrati u igru.

To sugerira da, nimalo iznenađujuće, postizanje bodova prvi daje momčadima najbolje izglede za pobjedu u nokaut utakmici za Svjetsko prvenstvo.

Ali kada se radi o pravom finalu Svjetskog prvenstva, vrlo rani golovi uglavnom ne vode do pobjede.

Penn kaže da je od osam finala Svjetskog prvenstva u kojima je prvi pogodak postignut u prvih 15 minuta, šest od osam momčadi koje su prve zabile izgubile utakmicu.

Posljednji put to se dogodilo 2006. godine kada je Zinedine Zidane doveo Francusku u vodstvo iz jedanaesterca u sedmoj minuti prije nego što je Marco Materazzi izjednačio u 19. minuti. Italija je u tom finalu pobijedila izvođenjem penala.

Eventualna poražena strana također je vodila u prvih 15 minuta finala na svjetskim prvenstvima 1974., 1962., 1958. i 1954., kao i 1966. kada je Zapadna Njemačka zabila u 12. minuti prije nego što je Engleska vratila pobjedu 4- 2 u produžecima.

Penn kaže da "to sugerira da postizanje ranog gola možda neće biti toliko korisno u finalu Svjetskog prvenstva" i da može biti čak "psihološki nepovoljno".

U mnogim od tih finala momčad koja je primila početni gol uspjela je brzo izjednačiti. Engleska je bila izjednačena nakon 18 minuta 1966., a rano vodstvo Nizozemske 1974. poništila je Zapadna Njemačka nakon 25 minuta. Godine 1954. Mađarska je zapravo uspjela povećati 2-0 nakon osam minuta samo da bi Zapadna Njemačka izjednačila rezultat do 18-minutne oznake prije nego što je na kraju pobijedila 3-2.

Potpredsjednik odjela za proizvode u Spiideu, Fredrik Ademar, kaže da rano postizanje pogodaka "često može dovesti do većeg pritiska i pomicanja zamaha igre", te da, iako u smislu vjerojatnosti, povećava vaše šanse za pobjedu, timovi "trebaju biti i taktički i mentalno pripremljeni za ove trenutke” kako bi osigurali da se rano vodstvo pretvori u pobjedu.