Erik Ten Hag dokazuje da je pobjednik u Manchester Unitedu

Dok su se igrači Manchester Uniteda pojavili na balkonu stadiona Wembley kako bi preuzeli Carabao kup nakon njihove pobjede od 2-0 u finalu nad Newcastleom u nedjelju, svaki od njih dočekan je velikim navijanjem svojih oduševljenih navijača.

Ali najglasnije navijanje bilo je rezervirano za trenutak kada je menadžer kluba Erik ten Hag izašao da stane uz njih.

Navijači Uniteda priznavali su temeljnu istinu da je ovo Nizozemčeva pobjeda, omogućena značajnim promjenama koje je napravio u posljednjih devet mjeseci te otpornošću i karakterom koje je usadio u svoju momčad.

Trijumf Uniteda nije bio posebno atraktivan, no igrači su pronašli način da pobijede i osiguraju prvi trofej kluba nakon šest godina. Ten Hag je to savršeno sažeo kada je rekao: "Nije bio najbolji nogomet, ali je bio učinkovit."

Finale nije mjesto za igranje najboljeg nogometa, to je samo mjesto za pobjedu, a pokazalo se da Ten Hag United sada ima pravog pobjednika kao svog menadžera.

Možda je prerano za velike izjave, ali čini se da je Ten Hag menadžer za kojim United traga otkako se Sir Alex Ferguson umirovio prije deset godina.

Prošli tjedan zajedno su večerali u restoranu u Cheshireu, au nedjelju su se zagrlili u utrobi Wembleyja nakon Unitedove pobjede, da bi se kasnije slikali s peharom Carabao Cupa.

Ten Hag ima mnoge iste osobine kao i njegov legendarni prethodnik: naglasak na disciplini, usredotočenost na karakter i otpornost, naizgled neutaživu žeđ za pobjedom i sposobnost upravljanja i kontrole igara.

To se dogodilo na Wembleyju gdje se Newcastle možda može osjećati oštećenim što se produžilo još duže čekanje na trofej.

Jer, iako se ekipa Eddieja Howea nametnula u igri, imajući 61% posjeda i više udaraca od Uniteda, jedina statistika koja je stvarno bila bitna bila je da su protivnici dva puta zabili, dok oni nisu uspjeli zabilježiti pogodak.

Newcastle je počeo kao jača strana i činilo se da će imati koristi od jednotjedne pauze u kojoj su uživali prije finala, dok je Unitedu, koji je igrao protiv Barcelone samo tri dana ranije, trebalo više vremena da se probije do utakmice.

Već nakon osam minuta Diogo Dalot dobio je žuti karton zbog prekršaja nad Allanom Saint-Maximinom, au 32. minuti portugalskog desnog beka u šesnaestercu je svladao francuski krilni igrač, čiji je udarac iz malog kuta obranio David De Gea .

Ali minutu kasnije United je konačno preuzeo kontrolu kada je Casemiro glavom ubacio nakon sjajno izvedenog slobodnog udarca Lukea Shawa, a šest minuta kasnije Marcus Rashford udvostručio je svoje vodstvo kada je njegov udarac ključno odbio Svena Botmana i izbjegao Lorisa Kariusa.

Činilo se velikodušno, gotovo nepravedno da se United mogao vratiti u svoju svlačionicu na poluvremenu s dva gola prednosti, ali su živnuli kada je bilo važno.

Od tada, sve je bilo u Ten Hagovom pronicljivom vođenju igre i izmjenama koje je napravio kako bi sačuvao Unitedovo vodstvo.

U poluvremenu je menadžer Uniteda skinuo Dalota, zaključivši da on, budući da je već dobio žuti karton, predstavlja preveliki rizik. Aaron Wan-Bissaka, koji nesretno nije započeo finale, zauzeo je njegovo mjesto i bio nedvojbeno najbolji igrač Uniteda u drugom poluvremenu, ne dopuštajući mu ništa.

Uvođenje Marcela Sabitzera i Scotta McTominaya s klupe nakon 69 minuta možda je izgledalo obrambeno, ali zapravo je Unitedu pružilo veću zaštitu.

United je sada bio zadovoljan time što je dopustio Newcastleu da dođe do njih, ali njihovi su se protivnici borili da testiraju De Geu, a njihov najbolji napor nije došao do 88.th minuti kada je zamjena Jacob Murphy šutnuo pored stative.

Činilo se da će ekipa Ten Haga ponovno postići gol, a trebali su i povećati vodstvo kada su se dvaput odvojili u drugom poluvremenu, ali je Karius spasio Rashforda i Bruna Fernandesa.

Pobjeda je imala pečat Ten Haga: partnerstvo Lisandra Martineza i Raphaela Varanea, potpisivanje Casemira, spektakularno oživljavanje Marcusa Rashforda i Wan-Bissake, te impresivna siječanjska posudba Sabitzera i Wout Weghorsta.

Posljednjih godina bilo je frustracija da je United angažirao pogrešne likove, koji nisu učinili ništa za atmosferu u svlačionici, ali njihov uspjeh u pronalaženju pravih likova mogao se vidjeti u slavlju momčadi.

Varane i Casemiro su zajedno osvojili devet Liga prvaka; Varane i Martinez svaki su osvojili Svjetsko prvenstvo, ali su svi s istom strašću i entuzijazmom slavili osvajanje Carabao Cupa.

Ten Hag stvorio je ekipu pobjednika po vlastitom uzoru. Nakon press konferencije nakon utakmice Nizozemac je zaboravio ponijeti trofej sa sobom. "Mogu ga ostaviti, jer ćemo dobiti drugog", našalio se.

Ten Hag je već počeo razmišljati o još pobjedama, a još su tri trofeja u ponudi na njegovoj strani ove sezone.