Svaki broj je bitan za 5-1 Vikinga, ali kopneni i zračni napadi moraju se poboljšati

Postoji nova matematika koja je preuzela NFL. Prije je bilo lako pogledati raspored NFL-a svake momčadi i mjeriti sezone po četvrtinama. U sezoni je odigrano 16 utakmica, a po četvrtini četiri utakmice.

Dodavanje 17th utakmica je sve to promijenila, a to je značilo da nakon četiri utakmice više ne mirišu ruže. Umjesto toga, Minnesota je odigrala šest utakmica prije oproštajnog tjedna, a to je bilo jednako dobro vrijeme za mjerenje početka sezone. Vikingsi nisu dominirali utakmicama osim njihove pobjede u prvom tjednu nad Green Bay Packersima. Bilo je barem malo sreće u bilježenju četiri uzastopne pobjede s jednim rezultatom nad Lionsima, Saintsima, Bearsima i Dolphinsima nakon što su neporaženi Eaglesi pobijedili na jednoj strani.

Sljedeći dio sezone također se može promatrati kao mjerni štap od šest utakmica. Nakon što su ugostili Cardinalse u osmom tjednu, Vikingi igraju uzastopne utakmice u gostima protiv Commandersa i Billsa, a vraćaju se kući igrati protiv Cowboysa, Patriota i Jetsa.

Momčad glavnog trenera novaka Kevina O'Connella bila je solidna na tablici izgubljenih igrača, odradila je izvrstan posao na kraju prvog poluvremena i na početku drugog i bila je solidna u igri udaraca. Vikinzi moraju nastaviti kontrolirati središnji dio igre – što znači posljednja dva posjeda lopte u prvom poluvremenu i prva dva u drugom poluvremenu.

Ovo je područje koje je uništilo tim Mikea Zimmera u posljednje dvije godine. Bio je šok ako Vikinzi nisu odustali od touchdowna u posljednjim minutama prvog poluvremena. Vikinzi jednostavno nisu imali pojma kako kontrolirati igru ​​i upravljati satom.

Postoji određena sofisticiranost koju imaju O'Connell i njegovo osoblje, a koja je nedostajala Zimmeru. No čak i ako se Vikinzi nastave dobro snalaziti u gore spomenutim područjima, to vjerojatno neće biti dovoljno. Njihova sveukupna napadačka igra nedostaje, a to bi trebalo biti najimpresivnije područje momčadi.

Ulaskom u sezonu, Vikingsi su imali jednako talenta za trčanje kao bilo koja momčad u ligi. Dalvin Cook bio je top-3 back, a Alexander Mattison je bio najbolji broj 2 running backa u ligi. U osmom tjednu, brojke govore da su Vikinzi znatno ispod prosjeka u ovom području.

Minnesota je na 25. mjestuth u jardi trčanja po utakmici na 97.8, a to je problem. Dok su brojke vodećih trkaćih momčadi poput Chicago Bearsa i New York Giantsa iskrivljene zbog impresivnih bekova koji trče, Vikingsi bi trebali dobiti više od Cooka i Mattisona.

Cook je istrčao 450 jardi i 4 touchdowna, a to je 12th u ligi, 290 jardi iza vodećeg Nicka Chubba iz Brownsa. Cook ima pristojan prosjek od 4.8 jardi po nošenju, ali to je dosta iza Chubba s 5.9 ypc, Saquona Barkleya iz Giantsa s 5.1 i Josha Jacobsa iz Raidersa s 5.7.

Čini se da Cook nije izgubio ni pola koraka i njegovi su instinkti i dalje fino izbrušeni, tako da nema razloga da ne bude produktivan poput vodećih bekova lige. Cook ima 94 nositelja, gotovo 50 manje od Barkleya, tako da bi problem mogao biti kod O'Connella. Kad bi Cook dobio više prilike da vodi loptu, to bi također bilo od koristi beku Kirku Cousinsu.

Cousinove brojke također su osrednje, posebno u usporedbi s prethodnim godinama, kao i s najboljim bekovima u ligi 2022.

Cousins ​​je bacio 1,502 jarda, a 15 bekova bacilo je više jardi. Zauzeo je izjednačeno mjesto 10th u TD prolazi s 9 i 19th u ocjeni prolaznika na 88.7.

Taj posljednji broj je najzanimljiviji, jer su Cousinsove ocjene u posljednje tri sezone bile 107.4, 105.0 i 103.1.

Wide receiver Adam Thielen priznaje da napad Minnesote nije ispunio očekivanja. “Još uvijek imamo toliko prostora za napredak, tako da je to dobra stvar,” rekao je Thielen. “Rano smo u učenju ovog sustava. Znam da nismo igrali svoj najbolji nogomet. Mislim da je sposobnost pronalaska načina za pobjedu bez igranja najboljeg nogometa važna.”

S obzirom na znatno zahtjevniji raspored koji dolazi, nije dovoljno oslanjati se na učinak prije poluvremena, igru ​​udaraca i stjecanje prednosti izgubljenim loptama. Vikingsi trebaju svoja najveća imena i najbolje igrače da budu njihova najproduktivnija prednost u ovom sljedećem segmentu rasporeda ili bi njihov početak s 5-1 mogao brzo postati uspomena.