Francuska poražena od Engleske, plasirala se u polufinale Svjetskog prvenstva

Gornji red

Francuska je u subotu pobijedila Englesku 2-1 u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva, nakon pogotka Francuske u 78. minuti, samo nekoliko minuta nakon što je Engleska izjednačila nakon penala—poslavši Francusku u polufinale gdje će igrati protiv Maroka.

Ključne činjenice

Francuski veznjak i zvijezda Real Madrida Aurelien Tchouameni zabio je u 17. minuti iz dubine nakon dodavanja Antoinea Griezmanna, dovodeći Francusku u rano vodstvo.

Suočen s engleskim napadom, francuski vratar Hugo Lloris zatim je napravio dvije ključne obrane u razmaku od nekoliko minuta, obranivši slobodan udarac Engleza Lukea Shawa, nakon čega je ubrzo uslijedio brz udarac engleskog napadača Harryja Kanea.

Kane je iskoristio jedanaesterac protiv Llorisa — dugogodišnjeg suigrača u momčadi Premier lige Tottenham Hotspur — izjednačujući utakmicu osam minuta u drugom poluvremenu.

Kaneov pogodak bio je njegov 53. za englesku reprezentaciju u međunarodnim igrama—uključujući Svjetsko prvenstvo, EURO kup i turnire Lige nacija— čime se Wayne Rooney izjednačio s najboljim strijelcem Engleske svih vremena.

Engleska je zadržala prednost tijekom većeg dijela drugog poluvremena, a Francuska se uvelike oslanjala na Llorisa da se obrani od jake engleske ofenzive—Engleska je pogodila 16 udaraca prema mreži, znatno više od osam francuskih.

U 78. minuti, međutim, francuski veteran Oliver Giroud—koji je ušao u povijest pobjedom nad Poljskom u osmini finala postavši nacionalni tim vodeći za sva vremena strijelac—dodao još jedan gol, kad je Francuska ponovno povela.

S dvije prilike za postizanje pogotka za Englesku krajem utakmice, Kane je promašio jedanaesterac visoko iznad gola, dok je Marcus Rashford, u 100. minuti kaznenog udarca, promašio visoko.

Tangens

U uzbudljivoj utakmici ranije u subotu, Maroko uznemirio Portugal 1-0, postavši prva momčad koja predstavlja arapsku naciju ili afričku zemlju koja se plasirala u polufinale turnira. Ranije ovog tjedna, Maroko je iznenadio Španjolsku u raspucavanju u utakmici četvrtfinala. Jedine afričke momčadi koje su ikad prošle u četvrtfinale bile su Gana 2010., Senegal 2002. i Kamerun 1990. Domaćin Katar ušao je u povijest ranije na turniru kao prva zemlja domaćin eliminiran prvi sa Svjetskog prvenstva.

Ključna pozadina

Francuska je osvojila svoj drugi naslov Svjetskog kupa u posljednjoj iteraciji prvenstva 2018., porazivši Hrvatsku 4-2 iza fenomena u usponu Kyliana Mbappea — vodećeg strijelca turnira i 35. najplaćeniji sportaš u svijetu, prema Forbes. Engleska, koja igra odvojeno od Walesa, Škotske i Sjeverne Irske, pobijedila je samo jednom, 1966. Francuska i Engleska prethodno su se dvaput susrele na Svjetskom prvenstvu 1966. i 1982., a Engleska je pobijedila u obje utakmice.

Što gledati

Francuska u polufinalu igra protiv Maroka u srijedu u 2 sati. Argentina i Hrvatska—koja je svoju četvrtfinalnu utakmicu dobila u raspucavanju nad Brazilom, favoritom za osvajanje turnira—suočeni su u utorak u 2 sati. Ta bi utakmica mogla biti posljednji nastup na Svjetskom prvenstvu za dvije nogometne legende: hrvatskog kapetana Luku Modrića, koji igra kao vezni igrač za Real Madrid, i Argentinca Lionela Messija, napadača superzvijezde (i svjetskog napadača) najplaćeniji sportaš) za Paris Saint-Germain. Iako su obojica već igrali u finalu Svjetskog prvenstva (Messi 2014. i Modrić 2018.), niti jedan nije osvojio najveći svjetski sportski događaj.

Iznenađujuća činjenica

U c prije utakmice francuski predsjednik Emmanuel Macron pitao je britanskog premijera Rishija Sunaka hoće li navijati za Les Blues (nadimak za francusku reprezentaciju) ako pobijede, sa Sunakom odgovarajući: “Nadam se da neću morati, ali imamo dogovor. Radujem se što ćeš izaći iza Tri lava u sljedećem kolu.” Nakon niza očiglednih propuštenih poziva protiv engleskog tima u prvom poluvremenu, britanski komičar Ricky Gervais Tweetano, "Jesu li svi službenici Francuzi?"

Daljnje čitanje

Underdogs Svjetskog prvenstva: Maroko porazio Portugal, postao prva afrička ili arapska zemlja koja se plasirala u polufinale (Forbes)

Uzdah olakšanja: Argentina preživjela nevjerojatan nizozemski povratak i stigla do polufinala Svjetskog prvenstva (Forbes)

Što gledati u posljednjem dijelu Svjetskog kupa: Messi's Last Stand, Neymar vs. Pelé, marokanska utrka za vjekove i više (Forbes)

Šokantno Svjetsko prvenstvo: Hrvatska izbacila favorit Brazil iako je Neymar izjednačio Peléov rekord po golovima (Forbes)