Treneri bi se trebali pripremiti za više ozljeda na Svjetskom prvenstvu

Kada se nakon 90 minuta pojavila ploča četvrtog suca na prvoj utakmici Engleske protiv Irana na Svjetskom prvenstvu, mnogi su se navijači iznenadili kad su vidjeli broj deset na njoj.

Drugo poluvrijeme bilo je relativno bez prekida, ali to nije spriječilo da se na kraju odigra 14 minuta nadoknade.

Velika količina dodatnog vremena u prvom poluvremenu engleske pobjede od 6-2 bila je očekivanija nakon ozljede glave iranskog vratara Alireze Beiranvanda. Umjesto šest ili sedam minuta, bilo je 15 minuta nadoknade prvog poluvremena.

Ukupno je Engleska protiv Irana igralo 29 minuta produžetka zbog kasnih golova u oba poluvremena.

To je bio trend do sada na ovom Svjetskom prvenstvu, s Nizozemskom i Senegalom koji su igrali jedanaest minuta nadoknade u drugom poluvremenu, a SAD je igrao slično u drugom poluvremenu utakmice protiv Walesa.

U prosjeku, prve četiri utakmice Svjetskog prvenstva u Kataru 2022. imale su po 17.5 minuta sudačke nadoknade.

To je trend koji će se vjerojatno nastaviti. FIFA-in šef sudaca, Pierluigi Collina, ranije je rekao da će FIFA nastojati točnije pratiti prekide u igri.

Pedantno zaustavljanje sata za utakmicu imat će neke pozitivne strane. Trebalo bi smanjiti količinu gubljenja vremena koje neki timovi čine kada drže neriješeno ili usko vodstvo.

Momčadi često mogu gubiti vrijeme tijekom utakmice, a onda vide nešto poput tri ili četiri minute na ploči četvrtog suca. Ali sa svakim prekidom koji se sada dodaje u igru, manje je vjerojatno da će momčadi steći prednost gubljenjem vremena.

S druge strane, ako se ovaj trend velike količine zaustavnog vremena nastavi, nogometne utakmice zapravo postaju dulje nego prije.

Ako je uobičajena utakmica imala oko jednu ili dvije minute sudačke nadoknade u prvom poluvremenu i tri ili četiri minute u drugom poluvremenu, onda bi dodatni iznos zaustavnog vremena do sada na Svjetskom prvenstvu mogao iznositi otprilike pola utakmica do kraja osmine finala.

Ovaj dodatni nogomet mogao bi više umoriti igrače i dovesti do više pogrešaka u kasnim utakmicama kada umor počne utjecati na razinu koncentracije.

Glavni treneri trebat će plan za rješavanje ovoga.

Prvo, mogli su pokušati spriječiti pojavu umora koristeći svih pet zamjena tijekom utakmica.

Do sada su samo Engleska, Iran i SAD iskoristili svih pet zamjena (Iran šest zbog pravila o potresu mozga), a glavni izbornik Engleske Gareth Southgate do 76. minute uspio je napraviti sve svoje izmjene i odmoriti svoje napadače uoči utakmice protiv SAD-a.

Ako rezultati budu išli svojim putem, mogućnost rotiranja momčadi za posljednji krug utakmica u skupini mogla bi nekim glavnim trenerima dati prednost kasnije na turniru.

Momčadi s velikom dubinom momčadi također bi mogle imati koristi jer dodatno vrijeme zaustave znači da će zamjene ili rezervni igrači provesti više vremena na terenu nego što bi inače, tako da je vjerojatnije da će kvaliteta tih igrača imati utjecaja na utakmice.

Održavanje uskog vodstva moglo bi biti teže jer je dovoljan samo jedan pad koncentracije da se primi gol.

Jedanaesterac Mehdija Taremija u 102. minuti za Iran protiv Engleske bio je posljednji gol ikada postignut na Svjetskom prvenstvu izvan produžetaka ili izvođenja jedanaesteraca. Taj će pogodak podsjetiti Garetha Southgatea na opasnosti isključivanja na jedan trenutak, ali s obzirom da je vjerojatnije da će igrači osjetiti posljedice umora, treneri će morati pogledati kako mogu zadržati svoje strane usredotočene na kraju utakmice.

Ovo dodatno vrijeme nadoknade moglo bi potaknuti neke momčadi da guraju drugi gol kako bi završile utakmice umjesto da pokušaju zadržati prednost od jednog gola deset minuta dulje nego što su navikli. Jednako tako, neke taktike poput stalnog pritiskanja suparnika mogu brzo umoriti igrače, a glavni treneri bi možda morali razmisliti o tome kako koriste takve taktike.

Čini se da svako Svjetsko prvenstvo izbaci neku neobičnost ili promjenu pravila koju glavni treneri moraju uzeti u obzir. U Rusiji 2018., korištenje video pomoćnih sudaca značilo je da momčadi više ne mogu tako lako izbjeći "blage" prekršaje u šesnaestercu. Čini se da je u Qatar 2022. jedinstveni izazov koji su FIFA-ina pravila bacila pred trenere ova promjena u mjerenju vremena.

Treneri koji se mogu prilagoditi i najbolje pripremiti svoje igrače za duge nadoknade mogli bi sebi dati malu prednost u odnosu na protivnike.