Inter Milanu je drago što se vratio Romelu Lukaku i trebat će mu

Na San Siru je vladala fešta, ali nešto je falilo Interovim navijačima, nešto što dugo nisu doživjeli i za čim su žudjeli.

Inter je u Ligi prvaka vodio 3-0 protiv Viktorije Plzen i drugu godinu zaredom prošao u osminu finala natjecanja, a pritom je izbacio Barcelonu iz vrlo teške skupine.

Bayern München je jurišao naprijed, a većina je smatrala da je između Intera i Barce da se vidi tko će proći zajedno s Nijemcima. Na kraju, Inter je dobio bolji od Katalonaca u međusobnim utakmicama, pobijedivši u Milanu prije nego što je odigrao klasičnih 3-3 na Camp Nouu koji je Inter stvarno trebao dobiti.

Taj remi je značio da im je za prolaz dalje potrebna samo pobjeda protiv češkog prvaka.

Golovi Henriha Mkhitaryana i gol Edina Džeke stavili su utakmicu u krevet do 66.th minuta, otuda karnevalska atmosfera u rasprodanoj Giuseppe Meazzi.

Pljesak se mogao čuti početkom drugog poluvremena kada je Romelu Lukaku utrčao uz bočnu liniju kako bi se zagrijao. Belgijski napadač nije igrao za Inter od kraja kolovoza, kada je zaradio ozljedu tetive zbog koje nije igrao veći dio dva mjeseca.

Lukaku je bio Interovo veliko pojačanje prošlog ljeta, vrativši 29-godišnjeg napadača nakon njegove jedine sezone u Londonu. Iako se radi samo o posudbi, činjenica da se vratio, osim što je Inter zadržao sve svoje najbolje zvijezde, značila je da je Simone Inzaghi pod pritiskom da to učini.

Ipak, Lukakuova rana ozljeda pokvarila je faktor dobrog raspoloženja u Interu na neko vrijeme, a njihova je forma na početku sezone bila šarena. Čvrsta obrana koja u protekle dvije sezone nije dala puno golova u ovoj se raspala.

Lautaro Martinez, Lukakuov partner u zločinu tijekom osvajanja Scudetta 2020./21., prošao je kroz još jednu od svojih neplodnih čarolija ispred gola, a Argentinac nije zabio mrežu osam utakmica u rujnu i listopadu.

Džeko je bio taj koji je preuzeo golgeterski teret za Inter u odsustvu Lukakua i Martineza, a Bosanac je zabio šest puta u prva dva mjeseca. Džeko, koji je doveden kao zamjena za Lukakua prije dva ljeta, ali je tada viđen kao njegova zamjena u svjetlu njegovog povratka, bio je jedan od Interovih najboljih igrača.

Kako su minute odmicale unutar San Sira, navijači Intera željeli su vidjeti Lukakua. Ipak, Inzaghi ih je natjerao da čekaju, koji ga je konačno uveo sa samo 10 minuta do kraja. Lukakuov odnos s ultrasima nije u potpunosti riješen, ali je naišao na topao prijem kad je ušao na teren.

Lukaku je očajnički tražio pogodak i nije mu trebalo dugo da postigne pogodak, čak i uz minimalno vrijeme na satu. Dok je Plzen kampirao na rubu vlastitog prostora, Nicolo Barella preuzeo je loptu i poslao je u noge Lukakuu, koji je bio na periferiji šesnaesterca i leđima okrenut golu.

Lukaku je skrenuo u polje i dodao Joaquinu Correi, koji je vidio kamo Lukaku ide i čekao do savršenog trenutka da ga provuče. Lukaku je probio redove obrane Plzena i prvi put opalio koji je odletio u donji kut. Lukaku je imao svoj cilj, a noćašnji posao je završen.

Lukaku i navijači Intera dobili su ono po što su došli: tri boda, kvalifikacije i povratak njihove zvijezde.

Lukakuov povratak bit će ogroman bonus za Inter, a unatoč formi Džeke, Lukaku nudi veću prijetnju iza leđa, unatoč činjenici da je Džeko tehnički superiorniji.

Štoviše, Lukakuov povratak nije mogao biti bolje tempiran, s Derby d'Italia na horizontu. Inter je sezonu započeo kao jedan od favorita za osvajanje Scudetta, no Napolijev leteći start, uz Interov spori, znači da Inzaghijevoj momčadi predstoji puno jurnjave.

Prije pauze za Svjetsko prvenstvo čeka ih i teška utakmica na gostovanju u Bergamu protiv Atalante. Pobijede li sve tri preostale utakmice u Serie A, tada bi mogli još uvijek biti u utrci za naslov, s Napolijem koji trenutno ima osam bodova prednosti i izgleda nezaustavljivo.

Ali za sada se Lukaku vratio, a Inter ima Ligu prvaka 2023.