Leroy Sané zvijezde u povijesnoj 5-0 pobjedi Bayern Münchena nad Plzenjem

Bayern München dodao je još jedan dio povijesti Lige prvaka svom već slavnom klupskom rekordu. U utorak je Rekordmeister pobijedio Viktoriju Plzen 5-0 zahvaljujući golovima Leroya Sanéa (7' i 50'), Sergea Gnabryja (13'), Sadia Manéa ( i Erica-Maxima Choupo-Motinga (59').

Ova pobjeda produžila je niz neporaženosti Bayern Münchena u Ligi prvaka na 31 utakmicu. Jedna više od rekorda Real Madrida od 30 utakmica između 2012. i 2017. Posljednji put Rekordmeister je izgubio utakmicu 27. rujna 2017., kada su poraženi 3-2 od Paris Saint-Germaina.

Od tada je Bayern dobio 28 utakmica i tri remizirao. Rekordmeister je također dobio zadnjih deset utakmica, od kojih osam bez primljenog gola. To je izvanredan rekord i takav bi se mogao dodatno produžiti sljedeći tjedan kada Bayern putuje u Plzen na uzvratnu utakmicu protiv Viktorije.

Pobjeda protiv Viktorije nije se nužno podrazumijevala. Češka je možda najslabija od tri protivnika, ali prije pobjede prošlog petka protiv Bayer Leverkusena, Bayern je bio bez pobjede u četiri utakmice Bundeslige. Rekordmeister nije uspio pobijediti Gladbach (1-1), Stuttgart (1-1), Union Berlin (2-2) i Augsburg (0-1), sve momčadi koje su imale sličan obrambeni način razmišljanja kao češki prvak.

No, kao što je bio slučaj protiv Leverkusena, napadač Sané napravio je razliku za Bayern. U petak je napadač zabio u trećoj minuti protiv Leverkusena; u utorak mu je trebalo četiri minute više da otvori rezultat. U oba slučaja, međutim, rani golovi igrani su u Bayernovim kartama, što je dovelo do brzog niza golova koji su u biti završili utakmicu nakon 21 minute.

"To je ključ i nešto što smo naučili i iz prošle sezone," rekao je Julian Nagelsmann nakon utakmice (citat putem Gegenpressing). “Rani gol je važan; naravno, prihvatio bih i kasni gol. Ali prvih 20 minuta vrlo je važno za postavljanje znaka i utrti put ka uspjehu u igri.”

Sané je zapravo bio ključan za Bayern da prekine sušu bez pobjede u Bundesligi. "Mislim da je razumio što mi i gledatelji zahtijevamo od njega i volimo ga", rekao je sportski direktor Bayern Münchena Hasan Salihamidžić u miks zoni nakon utakmice. "Kada pomaže u obrani i igra prema svojim snagama u nastavku, može biti jedan od najboljih igrača."

Rani pogodak protiv Leverkusena i četiri pogotka u tri utakmice Lige prvaka—od toga dva u utakmicama protiv milanskog Intera i Barcelone. Sané je pokazao svoju vrijednost Bayern Münchenu.

To su dobre vijesti za klub. Bayern je platio 66 milijuna dolara za krilnog napadača 2020. godine, ali bilo je nekih razmišljanja o prelasku na Sanéa ovog ljeta - Man United je bio zainteresiran. Te su misli sada potpuno nestale, a Bayern je više nego sretan što je svoju zvijezdu zadržao naprijed nakon nedavnih izvrsnih nastupa.

A što je s rekordom grupne faze UCL-a? "Lijepo je to imati", rekao je veznjak Leron Goretzka s velikim osmijehom na licu. Važniji su trenutni nastupi i nadolazeći Klassiker protiv Borussije Dortmund.

Manuel Veth je domaćin Bundesliga Gegenpressing Podcast i upravitelja područja SAD-a u tržište prijenosa. Također je objavljivan u Guardianu, Newsweeku, Howleru, Pro Soccer USA i nekoliko drugih medija. Pratite ga na Twitteru: @ManuelVeth