Lyon Stun nositelj Barcelone osvojiti rekordnu osmu titulu u ženskoj Ligi prvaka

Olympique Lyonnais povratio je svoj naslov ženske Lige prvaka porazivši branitelja naslova FC Barcelonu, koji je prethodno pomeo sve prije njih tijekom cijele sezone samo da bi zaostao protiv momčadi koju još uvijek nisu pobijedili.

Tijekom dvije sezone, Barcelona je doživjela samo tri poraza u beznačajnim utakmicama dok su se probijali kroz španjolsko prvenstvo i Ligu prvaka demolirajući engleskog prvaka Chelsea s 4-0 u prošlogodišnjem finalu. Međutim, nikada nisu pobijedili Lyon, koji ih je u prethodnom susretu u finalu natjecanja 4. razbio s 1-2019.

To je bilo prvo Barcelonino finale protiv tada dominantne snage u europskom klupskom nogometu. Sada, nakon pet uzastopnih pobjeda u natjecanju, Lyon je prošle sezone odbačena od Barcelone i stilom kojim je katalonska strana svladala sve izazivače u ovoj kampanji, sa slobodnim stilom dodavanja na koji se činilo da protivnici nemaju odgovor, potaknuo je mnoge da vjeruju da su oni, a ne Lyon, sada bila supersila u ženskoj igri.

Nakon što su postavili svjetski rekord posjećenosti na svom Camp Nouu u svoja dva prethodna kola UEFA-ine Lige prvaka, najmanje 13,000 navijača iz Barcelone otputovalo je iz Španjolske u sjevernu Italiju kako bi prisustvovalo utakmici, što je neviđeni pokret obožavateljica ženskog nogometa da gledaju klupsku utakmicu. Ovo u usporedbi s 3,500 vlasnika ulaznica iz Francuske u gomili od 32,257.

Ipak, kada su se njih dvojica konačno susreli licem u lice u današnjem dugo očekivanom finalu, činilo se da Lyon nije izgubio ništa od strane koja je zabila četiri gola u 30 minuta protiv Barcelone u finalu 2019., još jednom pobijedivši utakmicu u razornoj prvoj utakmici -Poluvreme za vodstvo 3-0 prije Barceloninog svjetskog igrača godine, Alexia Putellas je povukao jedan gol neposredno prije odmora.

U drugom poluvremenu nije bilo daljnjih golova dok je Lyon izdržao kako bi vratio svoj naslov europskog prvaka i postao europski prvak po nevjerojatni osmi put u dvanaest sezona. Kapetanka Wendie Renard, koja je postala prva nogometašica u povijesti koja je igrala u deset finala Europskog kupa, podigla je trofej po rekordni osmi put.

Odlučujući drugi pogodak Lyona postigla je rekorderka svih vremena natjecanja Ada Hegerberg, koja je također postigla hat-trick protiv FC Barcelone 2019. Njezin 59. pogodak na natjecanju, udarac glavom iz daljine u 23. minuti, značio je da je sada je zabio u četiri različita finala Europskog kupa, što je posljednji postigao veliki Alfredo Di Stefano koji je zabio u pet uzastopnih finala za Real Madrid između 1956. i 1960. godine.

Američka reprezentativka Catarina Macario dodala je treću u 33. minuti i postala prva žena iz svoje zemlje koja je zabila gol u UEFA-inoj utakmici
EFA
Finale ženske Lige prvaka. Zajedno sa suigračicom Lindsay Horan, Macario je postala tek četvrta i peta igračica ženske reprezentacije Sjedinjenih Država koja je postala pobjednica Lige prvaka nakon Alija Kriegera i Gine Lewandowski, igrajući za 1. FFC Frankfurt 2008. i Alexa Morgana, koji je igrao za Lyon 2017. .

Lyonova trenerica Sonia Bompastor također je ušla u povijest kao prva trenerica koja je vodila svoju momčad do pobjede u natjecanju otkako je Martina Voss-Tecklenburg dovela Duisburg do naslova 2009. Kao kapetan prve dvije pobjedničke momčadi Lyona 2011. i 2012., Bompastor će također postaje prva žena koja je igrala i trenirala pobjedničku ekipu UEFA ženske Lige prvaka.

Prije utakmice, Bompastor je inzistirala da bi se njezina momčad mogla nametnuti Barceloni, a pritom je tvrdila da "mađioničar nikada ne otkriva svoje trikove". Nakon toga je priznala da je “moj timski razgovor bio vrlo lak. Ovo je najljepša utakmica i najljepše natjecanje o kojem klub može sanjati. Od početka je ideja bila izvršiti pritisak na njih i natjerati ih na obranu visokim blokom.”

O Hegerbergu, Bompastor je rekao: “Ada je jedna od vođa grupe. Ona je moćna, ona je uzorna. Ona je vrlo profesionalna, kako na terenu, tako i izvan njega. Oduševljen sam zbog nje jer kao što znate, prošla je kroz vrlo težak period zbog svoje ozljede.”

“Vratila se s razinom koja joj je omogućila da vrati samopouzdanje, ali stvarno je morala jako puno raditi kako bi došla do mjesta gdje je večeras. Večeras je zabila gol, pokazala je i da je lider i vodila je protiv ove Barcelone. Oduševljen sam zbog nje, zbog sebe i kluba što se vratila u najboljem izdanju.”