Ozljeda Marca Reusa zasjenila je pobjedu Borussije Dortmund nad Schalkeom

Borussia Dortmund pobijedila je u Revierderbyju protiv rivala Schalkea, ali je izgubila kapetana Marca Reusa. Youssoufa Moukoko postigao je jedini pogodak na utakmici (79') pred 81,100 posjetitelja u rasprodanom SIGNAL IDUNA Parku.

Rezultat je katapultirao Dortmund na prvo mjesto—barem dok Union Berlin i Freiburg ne igraju kasnije u nedjelju. No, radost pobjede itekako je zasjenila ozljeda kapetana Reusa. 32-godišnji ofenzivni veznjak zakrenuo je gležanj u 28. minuti, a četiri minute kasnije morao je biti iznesen s terena.

To je tragedija. Reus je uglavnom bio bez ozljeda tijekom posljednje dvije sezone, ali ima povijest dobivanja udaraca neposredno prije velikih turnira. Budući da je Svjetsko prvenstvo u Kataru ostalo još samo dva mjeseca, postoji strah da bi kapetan Dortmunda ponovno mogao propustiti veliki turnir.

"Nema ništa pozitivno za uzeti", rekao je napadački veznjak američke muške reprezentacije Giovanni Reyna upitan o Reusovoj ozljedi. “On je očito vrlo važan igrač za nas. Ne znam težinu, ali izbivat će neko vrijeme. Ali imamo puno napadačkih igrača koji, nadamo se, mogu popuniti prazninu.”

Američki veznjak ušao je umjesto Reusa i imao veliku priliku u 81. minuti da udvostruči vodstvo Dortmunda. Unatoč svim negativnim stranama Reusove ozljede, Reynin povratak u punu formu pozitivna je vijest za Crno-žute jer će Amerikanac igrati značajnu ulogu u popunjavanju praznine nastale ozljedom.

Reynin povratak u punu kondiciju, međutim, nije jedina pozitivna strana meča. Čini se da je trener Edin Terzić izvukao prave zaključke iz poraza protiv Man Cityja i RB Leipziga.

Ozljeda na stranu, bila je to zahtjevna utakmica za Dortmund protiv dobro organizirane obrane Schalkea. "Mučili smo se da stvorimo mnogo prilika za gol u prvom poluvremenu unatoč tome što smo uspjeli ući u posljednju trećinu", rekao je glavni trener Edin Terzić. “Znali smo da će to biti emotivna utakmica i suočili smo se s tim izazovom licem u lice. Sve je bilo oko tri boda, a to su najslađa tri boda koja smo mogli osvojiti ove sezone.”

Rezultat protiv Cityja, posebno boli. Činilo se da je Terzić donio pogrešne odluke u posljednjem dijelu utakmice što se tiče zamjena, dovodeći do vodstva od 1-0. U subotu je bilo obrnuto jer je Terzić donio pobjedu u obliku Moukoko i Karima Adeyemija. "Adeyemi i ja smo ušli i uspjeli unijeti svježi vjetar na našu stranu", rekao je Moukoko nakon utakmice.

"Veliko mi je laknulo", rekao je Moukoko kada su ga upitali o njegovom udarcu glavom koji je na kraju doveo do pobjede u utakmici za Dortmund. Trenirao sam s Terzićem upravo za ovu situaciju i sretan sam što je u toj situaciji uspjelo.

Na stranu pobjeda u derbiju, Moukokov gol je ogroman plus za Dortmund. Sedamnaestogodišnjak se smatra najvećim talentom kluba i sada je zabio gol svakih 17 minuta za Dortmund ove sezone—statistika koja izgleda puno bolje kada se zanemari da je Moukoko postigao samo dva gola u šest utakmica.

Moukokov razvoj je zapravo postao značajna rasprava u klubu u posljednjih nekoliko mjeseci. Tinejdžer je bio nezadovoljan minutažom i dolaskom Anthonyja Modestea, s kojim je klub potpisao ugovor da zamijeni Sébastiena Hallera; francuski napadač trenutno se oporavlja od raka testisa.

Nije, dakle, slučajno da je Moukoko istaknuo svoj napredak u udarcu lopte glavom. Razlog zašto je Dortmund prvo potpisao s Hallerom, a potom i s Modesteom, bile su njihove sposobnosti u zraku. "Svaki dan treniram udarce glavom", rekla je Moukoko. “Terzić uvijek nađe način da me integrira, bilo da ulazim s klupe ili počinjem.”

17-godišnjakinja će, kao i Reyna, također biti zamoljena da preuzme veću ulogu ako Reus bude duže odsutan. Moukoko sigurno može igrati na oba krila, ali i iza Modestea ili formirati dvokraki napad s Adeyemijem.

Moukokov učinak je stoga bio pozitivan. Ali bilo je još toga. Medije su zamolili da se ne raspituju o napadačevom ugovoru, no sam Moukoko je aludirao da on nikamo ne ide u skorije vrijeme. “Ne želim se pritiskati; Imam vremena, a moje vrijeme [ovdje] je daleko od isteka.”

Unatoč ozljedi Reusa, trenutno se čini da pozitivne stvari nadmašuju negativne u Dortmundu. Crno-žuti imaju tri boda više od rivala Bayerna, a čini se da će mladi talenti poput Reyne i Moukoko pojačati, što daje nadu da bi klub mogao nadoknaditi Reusov izostanak.

Manuel Veth je domaćin Bundesliga Gegenpressing Podcast i upravitelja područja SAD-a u tržište prijenosa. Također je objavljivan u Guardianu, Newsweeku, Howleru, Pro Soccer USA i nekoliko drugih medija. Pratite ga na Twitteru: @ManuelVeth