Messi i Julian Alvarez vode Argentinu do 3-0 pobjede nad Hrvatskom u polufinalu Svjetskog prvenstva

Gornji red

Argentinska superzvijezda, napadač Lionel Messi pomogao je svojoj momčadi da napreduje u finale Svjetskog prvenstva u utorak, gdje će tražiti svoj prvi naslov nakon 36 godina, pobjedom od 3-0 nad slabijom Hrvatskom, koja je željela ponoviti uspjeh iz 2018. godine.

Ključne činjenice

Pobjeda Argentine nad Hrvatskom—ispadom na Svjetskom prvenstvu 2018.—vodi ih u finale Svjetskog prvenstva, gdje će igrati protiv pobjednika utakmice Francuska-Maroko u srijedu u potrazi za svojim prvim naslovom Svjetskog prvenstva u 36 godina.

Argentina, koji je osigurao mjesto u polufinalu nakon raspucavanja u iznenađujuće tijesnoj utakmici protiv Nizozemske prošlog tjedna, oslanjao se na Messija, svjetskog igrača najplaćeniji sportaš prema Forbes i 17-godišnji veteran s reprezentacijom.

Messi, koji igra za Paris Saint-Germain, iskoristio je jedanaesterac dosuđen protiv hrvatskog vratara Dominika Livakovića u 34. minuti, zakucavši jedanaesterac u mrežu i pomogao Argentini da dođe do ranog vodstva od 1-0.

Pet minuta kasnije 22-godišnji Julian Alvarez dodao je svoj gol nakon greške hrvatskog braniča Borne Sose i povisio rezultat 2:0.

Petnaest minuta u drugom poluvremenu, Messi je spustio loptu niz polje, pronašao Alvareza na centaršutu za drugi pogodak napadača Manchester Cityja na utakmici.

Hrvatska se plasirala u polufinale drugog uzastopnog turnira Svjetskog prvenstva iza veterana veznjaka Luke Modrića, uznemirivši Brazil, favorit za pobjedu, u izvođenju jedanaesteraca u utakmici četvrtfinala prošlog tjedna.

Messi i Modrić, vezni igrač Real Madrida, već su prošli u finale Svjetskog prvenstva (Messi 2014. i Modrić 2018.), ali nijedan nije pobijedio.

Tangens

Francuske, koji želi ponoviti pobjedu na turniru iz 2018., u subotu je u četvrtfinalu pobijedio Englesku, oslanjajući se na par golova veznjaka Aureliena Tchouamenija i veteranskog napadača Olivera Girouda — francuskog igrača svih vremena vodeći strijelac— srušiti svog europskog rivala. Maroko, u međuvremenu, postala je prva afrička ili arapska zemlja koja se plasirala u polufinale kada je u subotu iznenadila Portugal u pobjedi od 1-0. Maroko se plasirao u četvrtfinale nakon još jedne neuspješne pobjede nad Španjolskom u utakmici koja je završila na raspucavanje. Jedine afričke nogometne reprezentacije koje su do sada uspjele ući u četvrtfinale bile su Gana (2010.), Senegal (2002.) i Kamerun (1990.). Zemlja domaćin Katar bila je prva momčad eliminirana na turniru prošlog mjeseca, ušavši u povijest kao prvi put da je zemlja domaćin prva ispala.

Iznenađujuća činjenica

Messi je svoj prvi od 95 golova za argentinsku mušku reprezentaciju postigao u nenatjecateljskoj (prijateljskoj) utakmici protiv Hrvatske 2006. godine, kada je Modrić debitirao za hrvatsku mušku reprezentaciju.

Veliki broj

25. Toliko je utakmica na Svjetskom prvenstvu u kojima je Messi igrao, izjednačivši rekord Nijemca Lothara Matthausa za najveći broj turnirskih utakmica jednog igrača (Matthaus je rekord postavio 1998., iako je počeo igrati 1980. kao član zapadnonjemačke momčadi ).

Napomena urednika: Ranija verzija ove priče pogrešno je navela da je Argentina 36 godina bez nastupa u finalu Svjetskog prvenstva. Država je stigla do finala, ali nije osvojila naslov 36 godina.

Daljnje čitanje

Što gledati u posljednjem dijelu Svjetskog kupa: Messi's Last Stand, Neymar vs. Pelé, marokanska utrka za vjekove i više (Forbes)

Šokantno Svjetsko prvenstvo: Hrvatska izbacila favorit Brazil iako je Neymar izjednačio Peléov rekord po golovima (Forbes)

Pepe postao najstariji igrač koji je zabio u nokautima Svjetskog prvenstva—ovo su drugi rekordi postavljeni u Kataru (Forbes)