Messi osvaja prvi naslov svjetskog prvaka dok je Argentina pobijedila Francusku u izvođenju jedanaesteraca

Gornji red

Lionel Messi odveo je Argentinu do naslova Svjetskog kupa u uzbudljivoj utakmici protiv Francuske koja je završila izvođenjem jedanaesteraca nakon izjednačenog rezultata 3-3, nakon hat tricka golova Francuza Kyliana Mbappéa koji nisu bili dovoljni da se suprotstavi pohodu argentinske legende na trofej .

Ključne činjenice

Uzbudljiva utakmica, u kojoj je Argentina prvih sat vremena dominirala Francuskom s vodstvom od 2-0, postala je zakucavajuća početkom u 80. minuti kada je Francuz Kylian Mbappé zabio dva gola u manje od dvije minute.

Izjednačenje 2-2 završilo je regularno vrijeme, šaljući utakmicu u produžetke tijekom kojih je Messi postigao svoj drugi gol, dovodeći svoju momčad u vodstvo od 3-2 nad Francuskom.

Međutim, Mbappéa nije bilo za nadmašiti: sljedeća velika stvar u ovom sportu postigao je treći gol — postavši prvi igrač koji je ikada zabio hat-trick u finalu Svjetskog prvenstva — i ponovno izjednačio na 3-3, poslavši sve do kaznenih udaraca , u kojem je Francuska promašila dva pokušaja, čime je Argentina osvojila naslov.

Uoči utakmice, Messi, najveća legenda sporta i među njegovim najodlikovanijim igračima, još nije osvojio naslov Svjetskog kupa jer je prošao svoj 35. rođendan i približio se tipičnoj dobi za umirovljenje za profesionalne igrače.

Ključna pozadina

Messi — kojeg mnogi smatraju najvećim u svojoj generaciji — suprotstavio se francuskom napadu koji je predvodio 23-godišnji Kylian Mbappé, kojeg mnogi smatraju nasljednikom argentinske zvijezde kao najboljeg igrača svijeta. Messi i Mbappé ušli su u finale kao zajednički vodeći na ljestvici strijelaca turnira s po pet golova uz tri, odnosno dvije asistencije. Ovom pobjedom Messi je sada osvojio sve veće trofeje u nogometnom sportu. Argentinski dvostruki golovi talismani također će uvelike pomoći u istjerivanju duha razočaravajućeg nastupa u finalu 2014. u kojem je Argentina izgubila od Njemačke 0-1 nakon što je on propustio priliku zabiti nedugo nakon poluvremena. Rezultat također znači da nijedna momčad nije uzastopno osvojila Svjetsko prvenstvo od brazilske momčadi 1962. koju je vodio legendarni Pele.