Maroko pobjeđuje Portugal, postaje prva afrička ili arapska zemlja koja se plasirala u polufinale

Gornji red

Maroko se u subotu plasirao u polufinale Svjetskog prvenstva, svladavši Portugal s 1-0 i postavši prva arapska i afrička zemlja koja je uspjela ući u osminu finala u povijesti turnira.

Ključne činjenice

Marokanac Youssef En-Nesyri postigao je jedini pogodak na utakmici, glavom na centaršut Yahya Attiyat Allaha u 42. minuti.

Maroko, koji je prošlog tjedna ostvario još jednu šokantnu pobjedu nad Španjolskom u četvrtfinalu, izdržao je protiv Portugala čak i kada je njegova zvijezda napadač Cristiano Ronaldo ušao u utakmicu odmah nakon poluvremena—bio je izbačen iz prethodne dvije utakmice ove momčadi.

Maroko je također bio prisiljen igrati s jednom osobom u posljednjim minutama utakmice nakon što je Walid Cheddira zaradio crveni karton u trećoj minuti dodanog vremena, nakon što je dobio dva žuta kartona u razmaku od nekoliko minuta.

Nakon pobjede tima, navijači su slavili sa zastavama ne samo Maroka, već i Palestine i zemlje domaćina Katara.

Tangens

Portugalski izbornik Fernando Santos klupa Ronaldo je na početku utakmice rekao da "nema problema s našim kapetanom" i da "nije imao problema s mojom odlukom". Nakon dominantne pobjede momčadi od 6-1 nad Švicarskom u osmini finala ranije ovog tjedna, Ronaldo, 37-godišnja bivša zvijezda Manchester Uniteda i Real Madrida, čestitao je svojim suigračima na Instagramu pošta, nazivajući njihovu pobjedu "luksuznom izložbom tima punog talenta i mladosti"—iako video snimke iz meča uhvatio ga je kako djeluje vidno frustrirano, govoreći, "žuri me zamijeniti." Ronaldova zamjena, 21-godišnji Goncalo Ramos, postigao je hat trick u pobjedi Portugala nad Švicarskom.

Što gledati

Braniteljica naslova Francuska igra protiv suparnika Engleske u posljednjoj utakmici četvrtfinala u subotu u 2:XNUMX ET, a pobjednik će se u polufinalu sučeliti s Marokom u srijedu. Argentina, koji je tijesno ostao u utakmici četvrtfinala protiv Nizozemske u petak nakon što je nizozemski tim iznudio produžetke, igrat će Hrvatska, koja je pobijedila u utakmici protiv Brazila—momčadi koja favorizira osvajanje turnira—u drugoj utakmici polufinala Svjetskog prvenstva u utorak. Finale između pobjednika tih dvoboja na rasporedu je u nedjelju, 18. prosinca.

Daljnje čitanje

Šokantno Svjetsko prvenstvo: Hrvatska izbacila favorit Brazil iako je Neymar izjednačio Peléov rekord po golovima (Forbes)

Uzdah olakšanja: Argentina preživjela nevjerojatan nizozemski povratak i stigla do polufinala Svjetskog prvenstva (Forbes)

Što gledati u posljednjem dijelu Svjetskog kupa: Messi's Last Stand, Neymar vs. Pelé, marokanska utrka za vjekove i više (Forbes)