Maroko prva afrička reprezentacija u posljednja četiri meča nakon 1-0 pobjede protiv Portugala

Maroko se obranio i onda još malo obranio. S dva zbijena reda ispred svog vratara Yassinea Bounoua, Marokanci su ponovno bili zadovoljni upijanjem pritiska, ali kad su se probijali, to su činili vrtoglavom brzinom, često izazivajući veliku opasnost u posljednjoj trećini. Bio je to plan koji je donio uspjeh protiv Španjolske i ponovno protiv Portugala kada je u 42. minuti Youssef En-Nesryi postigao pobjednički udarac glavom, golom koji je stadion Al Thumama, marokanske gradove, regiju Magreba i arapski svijet poslao u nesreću. bjesnilo.

Iznad svega, čak i uzimajući u obzir marokansku kulturu Amaziga i arapsku kulturu, ovo je bila pobjeda za Afriku. Prvi put u povijesti kontinent ima predstavnika u finalu Svjetskog prvenstva. Nijedna momčad iz Afrike nikada nije otišla dalje od osmine finala turnira. Luis Suarez i Urugvaj su 2010. s penala slomili srca Gane. Senegal je stigao do četvrtfinala 2002., dvanaest godina nakon što je Engleska izbacila Kamerun sa Svjetskog prvenstva 1990. u istoj fazi.

Ali ovdje je malo promatrača dalo priliku Maroku nakon njegovog burnog nagomilavanja otmjenom glavnog trenera Vahida Halilhodžića i teškog remija u prvom kolu. Ipak, protiv Hrvatske, Belgije, Kanade i Španjolske, Sjevernoafrikanci su dokazali koliko su strašnu stranu imali. Maroko je imao najbolji obrambeni rekord na Svjetskom prvenstvu. Međutim, odlazak Romaina Saissa značio je da su trojica od četvorice prvih igrača Maroka ispali iz ove utakmice. Koliko bi Maroko još mogao odolijevati? U frenetičnom drugom poluvremenu, Portugal je kampirao na polovici Maroka s Cristianom Ronaldom koji se vratio na stranu kao zamjena. Na kraju, činilo se, Fernandu Santosu nije preostalo ništa drugo nego okrenuti se svojoj zvijezdi.

Pritisak na marokansku pozadinu bio je nemilosrdan. Hakim Ziyech bio je sljedeći igrač koji je odšepao. Maroko je bio fizički iscrpljen. Može li momčad trenera Walida Regraguija izdržati još 12 minuta? Još se nije lomio. Joao Felix je pucao oštrim udarcem, a Bounou ga je sjajno obranio jednom rukom. Portugal je potom tražio jedanaesterac protiv Jawada El-Yamiqa. Europljani su se izvlačili, ali Maroko se ipak čvrsto branio.

Zamjena Walid Cheddira je isključen, dvaput uzastopno žuti karton. Dodano je osam minuta - osam minuta dijeli Maroko od povijesti Svjetskog prvenstva. Njegova se obrana nastavila kretati skladno, pokrivajući, klizeći, napadajući i frustrirajući Portugal. Na autliniji, Santosov izraz lica odavao je paniku. A onda dok su noge bile umorne, živci istrošeni, a tijela su radila prazno, sudac Facundo Tello odsvirao je posljednji zvižduk. Ronaldo je u suzama odmarširao u svlačionicu, ali to nije bilo važno. Uz gotovo nadljudske napore, Maroko je pobijedio. Otpornost, hrabrost i zajedništvo su odjeknuli. Kontinent je sada imao svoje heroje.