Nema naslova Svjetskog prvenstva za momčadi sa stranim trenerima, ali oni su osvojili sve ostalo

Nakon Svjetskog prvenstva u Kataru 2022., mnoge reprezentacije i glavni treneri razmišljaju o svojim sljedećim koracima. Selektor Engleske Gareth Southgate rekao je da će mu trebati neko vrijeme da odluči o svojoj budućnosti, a Brazil i Belgija su među momčadima koje traže novog glavnog trenera.

Mnogo se raspravlja o tome trebaju li Brazil, Engleska ili druge zemlje angažirati stranog glavnog trenera. Priča se da je Brazil zainteresiran Carlo Ancelotti kao potencijalna zamjena za Titea, dok je s druge strane medalje južnokorejski nogometni savez bio prisiljen izdati izjavu kako bi odbacio glasine da bi razmatrao samo "domoljubnog" lokalnog glavnog trenera.

Kad god se povede rasprava o nacionalnosti glavnog izbornika reprezentacije, čini se da uvijek iskoči jedna statistika: nijedna momčad nikada nije osvojila Svjetsko prvenstvo sa stranim glavnim trenerom.

Ali ovaj argument ima nekoliko nedostataka.

Prvo, samo je osam zemalja ikada osvojilo Svjetsko prvenstvo, a mnogi turniri su se dogodili prije nego što je odabir stranog glavnog trenera čak bio razmatranje za većinu zemalja.

Drugo, zemlje koje su osvojile Svjetsko prvenstvo općenito su bile one s najjačim ligama i igračima, a zemlje koje proizvode najbolje igrače najvjerojatnije također proizvode i najbolje glavne trenere.

I treće, ima više međunarodnih natjecanja od Svjetskog prvenstva.

Kad pogledamo međunarodna natjecanja kontinentalne razine poput Copa America ili Afričkog kupa nacija posljednjih godina, u slučajevima kada je turnir osvojio autsajder, obično je imao stranog trenera.

Kanada (Zlatni kup 2000.)

CONCACAF Gold Cupom dominiraju SAD i Meksiko koji su osvojili svaki Gold Cup od 1991. godine, osim jednog. Meksiko je imao argentinskog glavnog trenera Gerarda “Tata” Martina za pobjedu 2019., dok je Jurgen Klinsmann iz Njemačke bio glavni trener za pobjedu SAD-a 2013. godine.

Jednom kada ni SAD ni Meksiko nisu pobijedili, trofej je podigla autsajderska Kanada, s Nijemcem, Holgerom Osieckom, kao glavnim trenerom. Kanada je prošla grupnu fazu na bacanju novčića nakon remija s Kostarikom i pozvanom Južnom Korejom. Osieckov tim je zatim pobijedio Meksiko zlatnim golom u četvrtfinalu, prije nego što je u finalu slavio s 2-0 protiv južnoameričkog domaćina Kolumbije.

Grčka (Euro 2004.)

U skupini u kojoj su bili Španjolska, Rusija i domaćin Portugal, svi su otpisali Grčku. Možda su trebali primijetiti da je glavni izbornik Grčke bio Otto Rehhagel, koji je nekoliko godina ranije osvojio Bundesligu s novopromoviranim Kaiserslauternom. Grčka je u uvodnoj utakmici šokirala Portugal s 2-1, au finalu ponovno pobijedila domaćina, ovoga puta s 1-0.

Zambija (Afrički kup nacija 2012.)

Gledatelji Svjetskog prvenstva mogli bi znati Hervea Renarda po njegovoj sretnoj bijeloj košulji, sličnosti s Igra prijestolja komad Jaime Lannister, ili njegov govor na poluvremenu za Saudijsku Arabiju tijekom nedavne pobjede nad Argentinom. Ali ljubitelji afričkog nogometa znat će ga kao glavnog trenera koji je odveo Zambiju do iznenađujuće pobjede AFCON-a 2012. Zambija je pobijedila Obalu Bjelokosti na jedanaesterce u finalu, ali je Obala Bjelokosti i sama postala afrički prvak samo tri godine kasnije na AFCON-u 2015., s Herveom Renardom kao glavnim trenerom za njegov drugi naslov AFCON-a.

Čile (2015. Copa America)

Čile je remizirao 0-0 s Argentinom na Copa Americi 2015., a zatim je dobio izvođenje jedanaesteraca i osvojio trofej na domaćem terenu. Njihov glavni trener tada je bio Argentinac Jorge Sampaoli, sada na čelu Seville. Godinu dana kasnije, Španjolac rođen u Argentini Juan Antonio Pizzi ponovio je trik, pobijedivši svoju zemlju rođenja na jedanaesterce nakon još jednog remija 0-0 i donio Čileu uzastopne naslove.

Katar (Azijski kup 2019.)

Celticov australski trener Ange Postecoglou jedini je glavni trener u ovom tisućljeću koji je osvojio Azijski kup sa svojom domovinom. Japan je osvojio turnir tri puta od 2000. sa stranim glavnim trenerima, a Irak ga je osvojio jednom.

Katar možda nije impresionirao na Svjetskom prvenstvu 2022., ali pokazali su da su zaslužili mjesto na turniru još 2018., osvojivši Azijski kup u velikom stilu pod Felix Sanchez. Katar je pobijedio Ujedinjene Arapske Emirate 4-0 u polufinalu i Japan 3-1 u finalu, kao i pobjede protiv Saudijske Arabije i Južne Koreje ranije na turniru.

Ova kontinentalna prvenstva pokazuju da statistika "nijedan strani trener nije osvojio Svjetsko prvenstvo" nema veliku težinu. UEFA Europsko prvenstvo možda nije Svjetsko prvenstvo, ali navijači Engleske neće se buniti ako strani trener odvede Tri lava do pobjede na Euru 2024. u Njemačkoj.

Postoje i drugi, valjaniji argumenti za odabir domaćeg trenera umjesto stranog trenera.

Nedostatak vremena za treniranje koji se daje trenerima nacionalnih momčadi mogao bi značiti da se svaka tehnička inferiornost lokalnog trenera može prevladati govorenjem istim jezikom i motivacijskom snagom nacionalnog ponosa. Domaći glavni trener može djelovati kao inspiracija za druge lokalne trenere, a dugoročno gledano, zemlje će htjeti poboljšati svoju nogometnu razinu tako da proizvode visokokvalitetne glavne trenere umjesto da angažiraju strane trenere kao prečac do uspjeha.

Neki ljudi čak gledaju na to da imaju stranog trenera "varanje" i smatraju da bi FIFA trebala provoditi slična pravila kao za igrače u vezi s nacionalnošću trenera nacionalnih momčadi.

Sve ove argumente vrijedi razmotriti, ali strane trenere ne treba odbaciti samo na temelju argumenta da niti jedna zemlja nije osvojila Svjetsko prvenstvo sa stranim trenerom kao što su osvojili svaki drugi veliki trofej vani.