Bilješke iz serije od dvije utakmice Cleveland Cavaliersa u Miamiju

Dvije utakmice u Clevelandu protiv Miami Heata bile su kao zagrijavanje za doigravanje. Evo što se istaknulo nakon podjele Cavsa na 1-1.

Obje utakmice bile su lekcije iz doigravanja - ali na različite načine

U utakmici 1, sa zdravim Garlandom, Cavsi su izvukli pobjedu 104-100. Niti jedna momčad nije bila baš moćna u napadu, Cavsi su imali ofenzivnu ocjenu 113, a Heat ofenzivnu ocjenu 107.5. (Oboje, prema Čišćenje stakla, bili su ispod prosjeka lige u odnosu na ukupne rezultate sezone.)

Cavsi su pronašli način za pobjedu na dva načina. Prvo, brane se na visokoj razini, ograničavajući Miami na napadačku ocjenu od 88.8 na polovici terena. Također su osvojili 29 poena od 22 izgubljene lopte. U igri s tankim marginama, forsiranje i kapitaliziranje izgubljenih igrača bila je razlika. Bilo je to protiv momčadi koja ima stopu izgubljenog novca u gornjoj polovici lige, po Čišćenje stakla. To je impresivno.

Drugo, Darius Garland bio je odličan i vjerojatno najbolji igrač Cavsa. Donovan Mitchell imao je slobodnu večer — 18 poena, 7-18 iz igre, 1-7 za tri. Imao je samo dva poena u četvrtoj četvrtini. Garland je više nego pojačao, pojačao svoju agresiju i tražio vlastiti udarac na način na koji je ponekad oklijevao. Završio je s timskim rekordom od 25 poena uz šut 8-16, što je uključivalo ocjenu 3-6 iz tri. Također je imao 7 asistencija naspram samo 3 izgubljene lopte i imao je 6-6 s crte.

Cleveland je 12-7 u sezoni kada Garland izvede šest ili više slobodnih bacanja. U sezoni ima najbolji prosjek od 4.8 slobodnih bacanja po utakmici u karijeri. Kada poveća svoju agresiju i nastoji više doći do linije, Garland je najučinkovitiji. To daje Cavsima još jedan način da zabiju kada je do bodova teže doći. To će se češće dogoditi kada doigravanje počne sljedeći mjesec.

U drugoj utakmici, u međuvremenu, Cavsi su promašili Garlanda. Mitchell je imao 2 poena i izgledalo je kao da bi mogao pogurati do 42. Ali ostao je bez energije dok je utakmica trajala s toliko zahtjeva od njega i igranjem 50 minute. Nakon prvog poluvremena 43-9, Mitchell je u drugom imao 12-6. Prisustvo Garlanda omogućilo bi Mitchellu još jedan kratki odmor koji mu je trebao.

Clevelandova obrana također je posustala, Heat je imao ofenzivnu ocjenu 122.7 i ofenzivnu ocjenu na pola terena 104.7. Napad Cavsa također je bio dobar (119.8 ofenzivni rejting, 104.5 na poluterenu), ali nedovoljno dobar.

I Mitchell i Isaac Okoro rekli su nakon utakmice da su Cavsi mogli biti fizički bolji. Također su rekli da bi trebali otežati život najboljim igračima Heata tako što će biti fizički i testirati granice onoga što bi suci odredili. To je prava ideja — i za doigravanje i za ono što odgovara stilu igre Clevelanda.

Cavsi su najbolji kada je njihova obrana zaključana i ulazi u napad. Tog recepta u petak nije bilo.

Problemi s prekršajima Evana Mobleya također su utjecali na obranu Cavsa, jer je igrao samo 31 minutu. U doigravanju će biti u rasponu od 36-38, a obrana Cavsa je bolja kada je na parketu u odnosu na teren. Također rijetko pravi prekršaje, dakle Mobley upada u nevolje i nije veliki problem. Ali u petak je bilo.

Lamar Stevens je uzurpirao Deana Wadea

Nakon Stevensove izvedbe protiv Celticsa, sada je u rotaciji Cavsa. Dean Wade nije.

Dok je Stevens odigrao 26 i 24 minute u dvije utakmice protiv Miamija, Wade je odigrao nula. Čak iu drugoj utakmici, s Dariusom Garlandom izvan stroja, Cedi Osman vidio je minute umjesto Wadea.

Wade nije igrao dobro otkad je uzeo minutažu Kevinu Loveu. Pucanje ispod 20% od tri jer je Love tražio otkup nije dovoljno dobro. To bi Wadea stavilo na klupu u doigravanju, a s Clevelandom koji sada pojačava svoju rotaciju u pripremama za doigravanje, to sada ima smisla.

Stevens, za usporedbu, zna tko je on i nastupa. On nije odmakivač kakav je Wade (barem kada Wade šutira), ali se natječe, siječe i ima sposobnost šuta na srednjim distancama. Također prima otvorene trice - nešto što Wade nije radio prije nego što je sjeo na klupu.

Stevens također može izdržati protiv većih krila u obrani. Neće ih zaključati, ali će ih natjerati da rade i ostanu ispred njih kako bi ih natjerao da zadaju osporen udarac. Wade je dobar na tim mjestima, ali Stevens ima prednost koja pomaže. Bilo je zamjetno vidjeti ga kako se bori protiv Butlera. Nije izbacio Butlera iz igre, ali je bio dovoljno velik da spriječi Butlera da napravi teško povlačenje umjesto da uleti kako bi inicirao kontakt i povukao faul. S Wadeom na tom mjestu, Butler bi nasrnuo.

Ricky Rubio napreduje

Rubio je odigrao rekordnih 25 minuta sezone protiv Heat Friday i zatvorio utakmicu za Cleveland. To je znak da mu Cavsi dodaju više na tanjur.

Ali još uvijek je primjetno zbog toga koliko su Cavsi bili oprezni s Rubiom otkako je debitirao 12. siječnja. Ove sezone nije igrao uzastopno. (Clevelandova posljednja je sljedeći tjedan i nije jasno hoće li Rubio igrati u obje utakmice.) Prije petka, njegov rekord u minuti u sezoni iznosio je 22 minute u srijedu. Uključujući petak, samo je jednom odigrao više od 20 minuta cijele sezone.

Rubio se još nije sasvim vratio — i dalje se kreće kao 32-godišnjak koji se vraća punom snagom nakon druge ACL godine u igri. Njegove napadačke brojke nisu dobre.

"Stiže tamo", rekao je ranije ovog tjedna glavni trener Cavsa JB Bickerstaff. “Hm, znaš, opet, bit će o prilikama za njega i samo, znaš, o ritmu i vremenu i svim tim stvarima. Mislim da će nastaviti biti sve bolji što više minuta bude dobivao, što više prilika sa svojim suigračima, što više ponavljanja u odnosu na protivnike i takve stvari. Stoga mislim da ide u pravom smjeru, ali mislim da još nije stopostotni Ricky.”

Ali on zna gdje treba biti u obrani i igra na veliko - njegov okvir mu omogućuje da izdrži na udarce i promjene kada završi na krilima. Napad se još mora pojaviti da bi on bio Rubio kakav Cavsi trebaju da bude da pogodi njihov okvir. Ali povećana minutaža sugerira da Cavsi osjećaju da je fizički došao do točke u kojoj je to moguće.

Cavsi osjećaju da su predodređeni za četvrtog nositelja

Ako izuzmemo nešto neočekivano, Cavsi protiv Knicksa u utakmici 4-5 osjećaju se zatvoreno.

Na četvrtom mjestu, Cavsi imaju 2.5 utakmice prednosti u odnosu na Knickse — razumno vodstvo s 13 utakmica do kraja. Cleveland također zaostaje 3.5 utakmica za trećim nositeljem Philadelphijom. Cavsi su se našli u sendviču između.

Moglo bi se promijeniti. Na temelju snage na rasporedu, Cavsi imaju najlakši preostali raspored od bilo koje NBA lige u NBA ligi. 76ersi imaju treći najteži raspored; tshe Knicksi imaju osmi-najlakši. Cleveland također ugošćuje Philadelphiju 15. ožujka i Knickse 31. ožujka. Obje te utakmice mogle bi imati implikacije na poredak.

Ali bilo bi divlje ljuljačke da se to dogodi. Kad su Cavsi izgubili od Heata 10. ožujka, 76ersi su pobijedili Trail Blazerse, a Joel Embiid je postigao pobjednički poen. Taj dan samo je dodatno učvrstio playoff poziciju.