Novak Đoković osvojio naslov u Tel Avivu na prvom turniru nakon Wimbledona

Novak Đoković se vratio u krug pobjednika.

Igrajući na svom prvom turniru od tada osvojivši Wimbledon ovog ljeta, 35-godišnji Srbin i prvi nositelj pobijedio je 2. nositelja Marina Čilića 6-3, 6-4 u nedjelju i osvojio trofej Tel Aviv Watergen Opena. 21-struki Grand Slam pobjednik nije ispustio ni set na putu do 89. naslova u karijeri, a zaostaje samo za Jimmyjem Connorsom (109), Roger Federer (103), Ivan Lendl (94) i Rafael Nadal (92).

Pobjedom je Đoković postao prvi čovjek koji je ove sezone osvojio naslov na tvrdoj, zemljanoj (Rim) i travnatoj podlozi. Dobio je 20 od posljednje 21 službene utakmice, uz jedini poraz dolazi do Nadala u četvrtfinalu Roland Garrosa.

Đoković je sada rangiran kao broj 7 na svijetu jer nije skupio bodove od osvajanja Wimbledona nakon što je ATP oduzeo događaj bodova nakon što su službenici Wimbledona zabranili ruskim i bjeloruskim igračima.

Igrao je prošli tjedan na Laver Cupu u onome što je bilo Federeroproštajni događaj, gdje je Srbin izgubio od Kanađanina Felix-Augera Aliassimea u dva seta nakon što je uništio polufinalistu US Opena Francesa Tiafoea. Momčad svijeta pobijedila je Momčad Europe na turniru, donijevši kapetanu Johnu McEnroeu prvu pobjedu nad svojim suparnikom, kapetanom Tima Europe Bjornom Borgom.

Đoković nije izgubio set na dvoranskom turniru ATP 250 na tvrdoj podlozi, gdje nikada nije imao poteškoća protiv niza opasnih protivnika. 35-godišnjak je osvojio svoju treću krunu na turneji 2022. i 89. u karijeri.

Čilić se na ulasku u finale suočio sa samo četiri break lopte, ali Đoković je konstantno prijetio protivnikovom servisu sa stražnje strane terena, dok je dominirao svojim servis gemovima nakon svog prvog servisa. Srbin se nije suočio s break loptom u prvom setu, a kada se našao u problemu kod dvojke dok je servirao za set, odgovorio je uzastopnim asevima.

Prva nositeljica je tada napravila break po drugi put u meču da bi započela drugi set, s dubokim povratkom koji se opet isplatio. Ta se prednost pokazala dovoljnom jer je Đoković osvojio krunu nakon sat i 35 minuta.

Đoković sada vodi protiv Čilića, pobjednika US Opena 2014., s omjerom 19-2 svih vremena. Trinaest od njegovih 19 pobjeda protiv bivšeg svjetskog broja 3 ostvareno je u dva seta. Unatoč porazu, bio je to dobar tjedan za Čilića, koji je 34. rujna proslavio 28. rođendan.

"Bio je to fantastičan tjedan za mene kada sam slavio svoj rođendan", rekao je Čilić tijekom ceremonije dodjele trofeja. “Nisam imao priliku slaviti s toliko [mnogo ljudi prije], ali sljedeći put častim piće svima!”

Đoković će sljedeći tjedan otići na Astana Open u Kazahstan, a također planira igrati na Paris Indoorsu krajem mjeseca. Predviđeno je da igra i u novom Svjetska teniska liga u Dubaiju u prosincu.