Princeton uznemirio NC državu, Staley hvali NSU

Šesnaest timova napredovalo je u petak nakon pobjeda u prvom kolu ženskog košarkaškog turnira NCAA 2023. Prvi krug do sada je bio daleko od krede ili jamstva da će viši nositelj napredovati. Pogledajte rezultate prvog kruga, najveće priče i nadolazeći raspored za žensku skupinu.

Princeton zapanjio NC državu

Najveće iznenađenje u prvom dijelu uvodne runde došlo je u pobjedi Princetona 64-63 nad NC Stateom. Stariji čuvar Grace Stone oborila je pobjedničku tricu u pet sekundi do kraja četvrte četvrtine.

“Bili smo u tijesnim utakmicama cijelu godinu i to je igra koju vježbamo iznova i iznova. To je udarac koji sam uzeo u igri prije,” rekao je Stone na tiskovnoj konferenciji nakon utakmice uz lagani smijeh. "Mislim da moji suigrači imaju sve povjerenje na svijetu u mene i znao sam da će, ako promašim taj šut, dobiti napadački skok."

Nisu bile potrebne daske, jer je Stone iscrpila tri i završila svoju večer s 22 poena, izjednačena s Kaitlyn Chen za vodeću momčad. Princeton je imao jedan poen prednosti nakon prve četvrtine, ali je preuzeo drugu i vodio 41-35 pred poluvrijeme.

The Wolfpack, koji je prošle sezone napredovao do Elite Eight, ušao je na NCAA turnir kao sedam nositelja, što je njihov najmanji rezultat od sezone 2016-17. NC State je imao 20 izgubljenih lopti u utakmici i samo četiri ofenzivna skoka u natjecanju.

“Naša su djeca, mislio sam, igrala žestoko. Oni su se borili i ja moram odraditi bolji posao, da budem iskren, do kraja i donijeti bolje odluke kako bismo bili u boljoj poziciji da završimo tu utakmicu,” rekao je nakon utakmice glavni trener NC Statea Wes Moore.

Princeton Tigers će igrati protiv Utaha u nedjelju u 7:00 ET.

VIŠE OD FORBESAKako počinje ožujsko ludilo, vrijeme je da žene igraju za novac

Odajte malo poštovanja državi Norfolk

Trenutni NCAA prvaci, Južna Karolina, bili su jedan od tri nositelja koji su napredovali, uz Virginia Tech i Stanford. Glavna trenerica Gamecocksa, Dawn Staley, visoko je pohvalila protivnike i jedini Historical Black College or University (HBCU) tim na turniru.

“Reći ću to danas kako bismo se mogli pripremiti za sljedeću godinu,” rekla je Staley na podiju tijekom svoje press konferencije nakon utakmice, “Norfolk State nije 16. nositelj. Samo želim da znaš, nisu”, rekao je Staley. Košarkaška legenda također posjetio svlačionicu NSU-a da podigne naprijed studenticu druge godine Kierru Wheeler. Wheeler i NSU držali su Aaliyah Boston na sedam poena i devet skokova.

Gamecocks će u nedjelju igrati protiv Južne Floride (8), koja je prošla dalje nakon pobjede nad Marquetteom (67) 65-9.

Clark Show

Iowa(2) je u prvom kolu pobijedila Southeastern Louisianu (15) 95-43. Polufinalistica Naismithove igračice godine Caitlin Clark završila je natjecanje s 26 poena, 12 asistencija i tri skoka manje od triple-double u prve tri četvrtine natjecanja. Izvještaj ESPN-a o ženskoj košarci Izvijestila je Alexa Phillipou Clark je prvi igrač koji je skupio 20+ poena i 10+ asistencija na NCAA turniru u 23 godine.

Sveukupno, 16 momčadi plasiralo se u drugi krug u petak, evo popisa svih rezultata:

Južna Karolina (1) nad Norfolk Stateom – Konačni rezultat: 72-40

Južna Florida (8) nad Marquetteom (9) – Konačan rezultat: 67-65

Virginia Tech (1) nad Chattanoogom (16) – Konačni rezultat: 58-33

Država Južna Dakota (9) nad Južnom Kalifornijom (8) – Konačni rezultat: 62-57

Notre Dame (3) nad Južnom Utahom (14) – Konačni rezultat: 82-56

Stanford (1) nad Sacred Heartom (16) – Konačan rezultat: 92-49

Ole Miss (8) nad Gonzagom (9) – Konačan rezultat: 71-48

Georgia (10) nad Florida State (7) – Konačan rezultat: 66-54