Rafael Nadal nadmašio Novaka Đokovića u četvrtfinalu dok gleda na 14. French Open, 22. Grand Slam naslov

Samo će vrijeme pokazati konačan značaj posljednjeg meča između dva velikana muškog tenisa svih vremena.

Ako Rafael Nadal nastavi osvojiti nevjerojatnu 14. titulu na French Openu i 22. Grand Slam krunu - što ga stavlja dva ispred Novaka Đokovića u kategoriji svih vremena - njihov bi se posljednji susret mogao pokazati prekretnicom.

Za sada, 5. nositelj Nadal se plasirao u polufinale Roland Garrosa pobjedom od 6-2, 4-6, 6-2, 7-6(4) nad svjetskim br. 1 u meču koji je trajao 4 sati, 12 minuta i završio u srijedu u 1:15 po pariškom vremenu. Trajalo je jednu minutu duže od njihovih 4 sata i 11 minuta polufinale koji je prije godinu dana osvojio Đoković u četiri seta.

“Bila je to vrlo emotivna noć za mene. Još uvijek igram večeri kao danas,” Nadal, koji je osvojio svoj 21. veliki naslov na Australian Openu u siječnju, , rekao je na svojoj press konferenciji nakon utakmice. “Ali to je samo utakmica četvrtfinala, zar ne? Tako da nisam ništa osvojio. Stoga si samo trebam dati priliku da se vratim na teren za dva dana, odigram još jedno polufinale ovdje u Roland Garrosu. [To mi mnogo znači."

Čini se da je Nadal-Đoković prikladniji za finale, ili možda polufinale, nego četvrtine, ali Dužnosnici Roland Garrosa ponijeli su Nadala, 13-strukog prvaka, broj 5 u skladu s njegovim rangom.

Bez obzira na njegov ždrijeb, kroničnu ozljedu lijevog stopala ili nedavne razgovore o mogućem umirovljenju, Nadal se nastavlja u Parizu. "Kralj gline" je popravio na 110-3 na Roland Garrosu i sastat će se s br. 3 Alexander Zverev na svoj 36. rođendan u polufinalu u petak — ne 19-godišnja senzacija Carlos Alcaraz. Nadal ima 6-3 protiv Zvereva, 4-1 na vanjskim zemljanim terenima.

Đoković, branitelj naslova u Parizu, nije izgubio niti jedan set za ulazak u četvrtfinale. Ali sada je osvojio tri slama od pobjede njegov 20. glavni na prošloljetnom Wimbledonu. On izgubio u finalu US Opena od Daniila Medvedeva dok je tražio kalendar Grand Slam i bio je tada deportiran iz Australije uoči Australian Opena jer nije cijepljen protiv Covid-19.

"To bi mogao biti meč prijelomne točke koji će odrediti tko će se smatrati najvećim igračem svih vremena", rekao je bivši svjetski broj 1 Jim Courier na Tennis Channelu prije meča. “Ako Nadal nekako pobijedi i osvoji 22, a Đoković nikad ne stigne, to bi moglo biti odlučujuće.

“Jednostavno ne znaš.”

59. susret dviju legendi bio je pun povijesti. Obilježio je prvi meč u Open Eri u kojem su nastupila dva muškarca s 20+ majorova, 1,000 pobjeda u meču i 300 pobjeda u glavnim turnirima.

Đoković i dalje vodi s 30-29 svih vremena, ali Nadal vodi 11-7 u glavnim utakmicama i 8-2 na Roland Garrosu.

U odlučujućem tiebreaku u četvrtom setu, Nadal je stigao do vodstva od 3-0, dobio je rani mini-break, a zatim je udario forhend pobjednika iz niza i postigao rezultat od 3-0.

Kada je Đoković pokušao ispucati udarac koji je pogodio mrežu, Nadal je došao do zapovjednog vodstva od 6-1.

Đoković je spasio tri meč lopte, ali s Nadalom koji je servirao pri 6-4, Španjolac je završio nadigravanje bekhend vinerom na liniji. Susreo se s Đokovićem na mreži, a zatim podigao ruke u znak slavlja pred užasnom publikom.

"Pokazao je zašto je veliki šampion", rekao je Đoković. “Ostati tamo psihički težak i završiti meč na način na koji je on to učinio. Svaka čast njemu i njegovoj ekipi. Nema sumnje da je to zaslužio.”

Đoković je obično taj koji kontrolira tempo meča, ali on je bio u obrani od početka i zaostajao u svakom od prva dva seta jer je Nadal krenuo kao plimni val i gledao kako bi rano stigao do kraja kidajući mu forhend. crta. Španjolac je iskoristio niz break lopti (7-za-17).

Đoković je pokazao znakove frustracije tijekom meča. U jednom trenutku je povikao na obožavatelja da "Šuti jebiga" nakon što je obožavatelj očito pričao tijekom jedne točke.

Kasnije je reketom udario po mreži kada mu bod nije otišao.

Nadal je ušao nakon što je na terenu proveo još dva i pol sata i rutinski je primijetio da ga zbog kronične ozljede lijevog stopala hoda šepajući "na mnogo dana mog života". Čak je ovaj tjedan rekao da bi "svaki meč mogao biti moj posljednji na Roland Garrosu."

Ipak, nakon pobjede u prvom setu rezultatom 6-2, Nadal je poveo 3-0 u drugom jureći s drop shotom i mirno pogodivši bekhend winnera na otvorenom terenu.

No, Đoković je u drugom setu prevladao dupli break i skupio se kako bi ga osvojio kada je Nadal dugo udario forhend iznutra-out dok je servirao pri 4-5.

Nadal je poveo 4-1 s dvostrukim prekidom u trećem, kada je Đoković plivao u bekhendu tijekom nadigravanja.

Servirajući pri rezultatu 5-2, Nadal je uzeo set kada je Đoković pogodio forhend preko prečke.

U četvrtom setu, Đoković je postigao rani break kada je Nadal pokušao ubaciti udarac iz daljine za koji je mislio da je ušao, ali ga je sudac pozvao.

Srbin je servirao za četvrti set pri rezultatu 5-3, ali Nadal je držao čvrst i zaradio break nevjerojatnim forhend winnerom iznutra-out dok je publika urlala u znak odobravanja.

"Naravno da imamo mnogo zajedničke povijesti", rekao je Nadal. “Puno važnih trenutaka igrajući jedni protiv drugih. To je istina. U tom slučaju, [to] je uvijek poseban meč, igranje protiv Novaka.

“Večeras je bila samo utakmica četvrtfinala, a ne finale... Ali ipak super klasična utakmica i u velikom scenariju. Između Novaka, Rogera [Federera], mene — imamo nevjerojatnu priču zajedno sučelice u najvažnijim mečevima za tako dugo vremena. To čini stvari posebnijima i emotivnijima.”