Scotty James zaradio skoro savršen rezultat od 99.00 u muškom finalu snowboarda u polupajpu na Velikoj nagradi SAD-a

Sezona snowboarda u halfpipeu službeno je započela Velikom nagradom SAD-a u Copper Mountainu, s natjecanjima koja su se održavala 16. i 17. prosinca. Australac Scotty James krenuo je na utrke, dokazujući da nije propustio korak otkako je osvojio srebro na Olimpijskim igrama u Pekingu u veljači.

U petak, James je zaradio skoro savršen rezultat od 99.00 u svojoj drugoj vožnji u muškom finalu—drugi najveći rezultat u povijesti natjecanja Međunarodne skijaške i snowboard federacije (FIS). Najvišu ocjenu, 100, dobio je Shaun White na Svjetskom kupu u Aspenu Snowmass 2018.

Bio je to i najveći rezultat koji je James ikada osvojio u natjecanju u polupapu.

Jamesova vožnja bila je tehnička i besprijekorna, počevši s prekidačem McTwist Japan s ogromnom amplitudom koja je izazvala čujne uzdisaje iz gomile, u taksi 1440 stalefish, frontside 1080 tail grab, cab 900 indy, a završava s prekidačem stražnje strane double cork 1260 indy.

Iako je njegova vožnja uključivala samo jedan 14, James točno zna što suci traže u težini i izvedbi, izvan pukih stupnjeva rotacije. Australac se okretao u sva četiri smjera—prednja strana, stražnja strana, kabina (prednja strana prekidača) i stražnja strana prekidača—i promijenio svoje hvatanje.

Doista, u intervjuu nakon natjecanja, James je otkrio da je, kada je sastavljao ovu stazu, želio vratiti "dušu" u nju—što, kao što će vam svaki snowboarder reći, ima više veze sa stilom i protokom nego s vrtnjama i preokretima.

"Napredak je tako brz ovih dana i stvarno sam sretan što sam dio toga, ali želio sam napraviti neke nove dodatke s malo kreativnosti i, kako kažemo kao snowboarderi, vratiti dušu", rekao je James za izdanje FIS-a. "Dakle, to sam osjetio u prvom udarcu [s prekidačem McTwist], a onda sam nakon toga mogao samo imati dobar zamah, i apsolutno sam oduševljen."

Na Olimpijskim igrama u veljači, James je osvojio srebro teškom drugom vožnjom koja je uključivala hvatanje sa stražnje strane 1260 Weddle, dvostruki hvat u taksiju 1440 melon, hvatanje s prednje strane 900, zadnje hvatanje 1260 Weddle završava s dvostrukim hvatanjem s prednje strane 1440.

Švicarac Jan Scherrer zauzeo je drugo mjesto u finalu halfpajpa za muškarce Velike nagrade SAD-a, a Kaishu Hirano osvojio je prvo postolje Svjetskog kupa u karijeri.

Od 18. do 22. siječnja, vozači halfpipea i slopestylea nastavit će svoju natjecateljsku sezonu kada putuju u Švicarsku na Laax Open. Zimske X igre (koje nisu događaj Svjetskog kupa) vraćaju se u Aspen sljedeći tjedan.

Po novom dogovoru između US Ski & Snowboard i Outside Interactive za sezonu 2022.-23., svi događaji US FIS Svjetskog kupa u alpskom, skijaškom, slobodnom stilu, snowboardu i slobodnom skijanju bit će dostupni za prijenos na svim Outside platformama, uključujući OutsideOnline.com, SkiMag.com, Outside App i Outside Watch.