Uskrsnuće karijere Sacramento Kings Guarda Malika Monka

Kada je Malik Monk izabran kao ukupno 11. na NBA draftu 2017., očekivanja su bila velika. U Kentuckyju, Monk je pokazao sposobnost zabijanja lopte, u prosjeku zabijajući 19.8 poena po utakmici, istovremeno pokazujući elitni atletizam i pouzdan šut za tri poena, s dodatnim prostorom za rast.

Nepotrebno je reći da su Charlotte Hornetsi sa sposobnošću zabijanja iznutra i izvana i privlačnošću skakanja izgledali kao savršeno odredište s obzirom na opći nedostatak kvalitetnih igrača u to vrijeme. Monk bi si sigurno odmah izborio ulogu i pomogao Hornetsima da poboljšaju svoj napad.

Umjesto toga, Monk je odgovorio pogodivši samo 36% svojih udaraca tijekom prve sezone. Nije mu, doduše, dano puno šanse pronaći bilo kakav ritam, budući da mu je glavni trener Steve Clifford priuštio samo 13.6 noćnih minuta igre. Umjesto toga, Clifford je glumio Michaela Cartera-Williamsa i Treveona Grahama umjesto Monka, fokusirajući se na iskustvo veterana umjesto iskustva učenja.

Nije bilo puno bolje u godini 2, kada je Monk igrao 17.2 minute u 73 utakmice pod novim glavnim trenerom Jamesom Borregom, u prosjeku 8.9 poena, ali pogađajući samo 38.7% svojih šuteva.

Nakon završetka te sezone, očekivanja su znatno smanjena za bivšu selekciju na lutriji, dijelom zbog nedostatka povjerenja organizacije u mladog igrača, što se pokazalo ograničenom minutažom i skromnom ulogom u napadu.

Nakon što je konačno probio granicu od 20 minuta i 40% šuta u svojoj trećoj sezoni, NBA je suspendirao Monka na kršeći njihov program protiv droga. Kampanju bi završio odigravši 55 utakmica, a strpljenje mu je na izmaku.

U svojoj posljednjoj godini s Hornetsima, Monk je konačno pronašao šut za tri poena koji ga je naizgled napustio nakon što je postao profesionalac. Pogađao je 40.1% iz raspona u sezoni, ubacivajući dvije trice po utakmici.

Ipak, Hornetsi nisu bili uvjereni. Nisu proširili kvalificirajuću ponudu Monku, dopuštajući da njihov prethodni odabir na lutriji dosegne neograničenu slobodnu agenciju.

Monk je tada potpisao s Lakersima na minimalni jednogodišnji ugovor, čime je započeo preokret u njegovoj karijeri. Kao Lakers, Monk je u prosjeku postizao 13.8 poena, igrao više od 28 minuta i pogađao preko 39% iz daljine, naglašavajući činjenicu da njegova posljednja sezona s Hornetsima nije bila slučajnost.

Konačno, prošlog ljeta, Monk je potpisao dvogodišnji ugovor sa Sacramento Kingsima za ukupno 19 milijuna dolara, što mu je omogućilo da se ponovno poveže s bivšim suigračem iz Kentuckyja De'Aaronom Foxom.

U Sacramentu je Monk doživio procvat. Ovaj 25-godišnjak je prihvatio ulogu šestog igrača i postiže rekord karijere od 14.0 poena po utakmici za samo 22.9 minuta. Postigao je golem napredak i kao playmaker i kao vozač, više nego udvostručivši broj pokušaja slobodnih bacanja u 36 minuta s 2.0 na 4.3 i povećavši broj asistencija s 2.9 prošle godine na 3.9 ove godine, za 5.2 minute manje po utakmici.

Monk je bio ključan u Sacramentovoj impresivnoj sezoni, čak je izgubio 45 koševa u Sacramentovoj impresivnoj 176-175 dvostrukoj pobjedi nad Los Angeles Clippersima u gostima.

6'3 bek izgleda osjetno ugodnije s loptom u rukama, razbijajući obrane, a njegova je razina strpljenja – posebno na pick and rollovima – znatno bolja od bilo koje druge točke u njegovoj NBA karijeri.

Što je još važnije, čini se da je Monk pronašao sebi dom. Glavni trener Mike Brown vjeruje Monku u kasnim utakmicama, njegovi suigrači također, a Monk sada ima određenu razinu udobnosti na terenu, što je bilo vidljivo još od Kentuckyja. Blizak je s Foxom, a njih dvojica se jako dobro igraju, s Monkom koji osigurava ključan element razmaka za Foxa, koji zauzvrat vrši veliki pritisak na rub, što urušava obranu i otvara prostor za šuteve s perimetra.

Kako su Kingsi sve bliže i bliže doigravanju po prvi put u 17 godina, Monkova situacija postavlja neka pitanja za druge momčadi koje prolaze kroz slične prve probleme sa svojim igračima.

Hornetsi su nedvojbeno pogriješili puštanjem Monka u bescjenje, jer on samo godinu dana kasnije igra ključnu ulogu u jednoj od najboljih momčadi Zapadne konferencije. U konačnici, element učenja ovdje je dati mladim igračima priliku za uspjeh prije nego što se odredi njihova budućnost. Monk je započeo samo jednu utakmicu u četiri godine u Charlotteu unatoč tome što je bio 11. izbor. Nikada nije odigrao nijednu utakmicu od 40 minuta i samo je jednom probio granicu od 35 minuta.

U četiri godine za Hornetse, Monk je odigrao ukupno 4,159 minuta, jedva više od tisuću minuta godišnje.

To nije samo veličina uzorka koja je teška za uzimanje bilo čega, nego je također izuzetno teško bilo kojem igraču udobno se snaći u postavljenoj ulozi, jer se parametri uvijek mijenjaju.

Međutim, na sreću za Monka, on je sada na mjestu gdje se čini da su razine očekivanja uravnotežene, gdje su se i on i Kingsi okupili radi zajedničkog cilja.