Dallas Mavericksi se bore da završe utakmice

Dallas Mavericks ne mogu zatvoriti utakmice. U subotu navečer, Dallas je vidio kako prednost od 16 koševa ispred Oklahoma City Thundera s 5:41 u četvrtoj četvrtini nestaje pred njihovim očima. Mavericksi su izgubili u produžecima 117-111

Sličan scenarij odigrao se ove sezone u Dallasova tri poraza. Grade vodstvo, skidaju nogu s gasa i pronalaze način da iskašljaju igre. Ako Mavericksi uskoro ne mogu razviti instinkt za zatvaranje, nastavit će rasipati prilike.

"Samo pogledajte [kako] imamo sjajne prilike, ali nam samo nedostaju šutevi", rekao je glavni trener Mavericksa Jason Kidd nakon poraza od Thundera. “Ne igramo nikakvu obranu i to je veliki dio našeg problema. Bez obzira tko zatvara utakmicu, ako te ne zaustavljaju ili ako samo pustiš loptu da vozi, i ako ne zaštitiš boju, teško je u ovoj ligi.”

Kidd je otišao s postavom Luke Dončića, Spencera Dinwiddieja, Reggieja Bullocka, Doriana Finney-Smitha i Christiana Wooda za posljednjih 3:42 četvrte četvrtine. Ušavši u igru, Wood, kojeg je Kidd odlučan zadržati u ulozi šestog čovjeka, odigrao je samo osam minuta s ovom skupinom.

Unatoč maloj veličini uzorka, u tih osam minuta, postava je imala napadačku ocjenu od 138.9 i obrambenu ocjenu 100. Te brojke nisu vrijedile protiv Oklahoma Cityja jer je Thunder zatvorio posljednje minute četvrte četvrtine na 17- 2. Kidd nije bio impresioniran ishodom.

“Večeras nismo išli s Timmyjem [Hardaway Jr.]. Ostavili smo C-Wooda tamo s tom grupom, i nije išlo dobro ni na jednoj strani, i to je nešto u čemu moramo biti bolji. Mislim da brinemo o napadu, ali preuzeli smo kontrolu nad tom utakmicom, a šest minuta do kraja krenulo je na drugu stranu. Samo što nismo završili.”

Postava koja je zatvorila utakmicu sada je ove sezone igrala 12 minuta zajedno i ima napadačku ocjenu 103.8 i obrambenu ocjenu 134.8. Kidd je brzo istaknuo da igranje Wooda u poraženoj postavi nije išlo, ali Wood nije bio jedini problem za Dallas.

Unatoč tome što je popunio rezultat svojim drugim uzastopnim triple-doubleom, zabilježivši 31 poen, 16 skokova i 10 asistencija, Luka Dončić je igrao loše. Nakon što je odigrao nekoliko kvalitetnih obrambenih nastupa ove sezone, Dončić se pojavio odjavljen s te strane lopte.

Međutim, još uvijek je imao priliku osvojiti utakmicu u regularnom dijelu, ali je promašio fadeaway skok od 17 stopa. Završio je večer, grešeći u produžetku, s plus-minus minus-25. Bio je na parketu cijelu seriju Thundera da bi u četvrtoj izjednačio i poveo u produžetku.

"Na meni je", rekao je Dončić. “Nisam vodio momčad. Nisam pucao. Ta igra je na moj račun. Nisam učinio ono što je [trebalo] učiniti da bih pobijedio.”

Gubitak bliskih utakmica ovako rano postaje uznemirujući trend. Thunder nisu gurači, pobjeđivali su Los Angeles Clipperse dva puta tjedno, ali nisu konkurenti. Nisu ni New Orleans Pelicansi kada su Zion Williamson, Brandon Ingram i Herb Jones. Ipak, Pelicansi s nedostatkom posade na sličan su način srušili Maverickse.

Čak je i poraz na otvaranju sezone od Phoenix Sunsa bio užasan. Dok Sunsi izgledaju spremni za povratak u postsezonu, Mavericksi su vodili 41 minutu i ugušili prednost od 22 poena.

Ako postoji jedan uspjeh u kasnoj utakmici na koji se Dallas može ugledati, onda je to njihova pobjeda protiv Brooklyn Netsa rezultatom 129-125 u produžetku. Iako Mavericksi nisu trebali dopustiti da utakmica ode u produžetke, uspjeli su se potvrditi u extra frameu i pronaći način za pobjedu.

Sezona je još mlada i jasno je da Kidd još uvijek petlja s postavama, radeći prema svom scenariju da vidi što valja, a što ne. Ali prije nego kasnije, morat će sastaviti proizvod na podu koji može izgraditi i zadržati kontakte umjesto da ih stalno baca.

"Kada pogledate na početku sezone, imali smo vodstvo u četvrtoj, i dajemo ih", rekao je Kidd. “To je nešto što moramo pogledati. Gledamo drugu postavu koja završava utakmicu; jednostavno nije dobro prošlo.”