Sixersi moraju smisliti kako maksimizirati Tyresea Maxeya

Čuvar Philadelphia 76ersa Tyrese Maxey započeo je NBA sezonu 2022.-23. izgledajući kao jedna od mladih zvijezda lige u usponu, no posljednjih nekoliko mjeseci doživio je tobogan.

Sredinom studenog, Maxey je pretrpio ozljedu stopala zbog koje je pauzirao mjesec i pol dana. Nakratko se vratio u početnu postavu Sixersa nakon povratka krajem prosinca, ali glavni trener Doc Rivers odlučio ga je prebaciti na klupu nakon šest utakmica i zamijenio ga De'Anthonyjem Meltonom. Maxey je ondje ostao sljedećih mjesec i pol dana, osim par startnih mjesta u kojima je All-Star centar Joel Embiid ostao bez utakmice.

Jedan od tih početaka dogodio se prošle srijede navečer protiv Miami Heata. Maxey je postigao 27 poena uz šut 10 od 17 (uključujući 4 od 7 iz dubine), sedam asistencija i četiri skoka u sjajnoj pobjedi Sixersa. Jedne noći kasnije, iako se Embiid vratio u početnu postavu, Rivers je s Maxeyem prešao na Melton protiv Dallas Mavericksa. Maxey je od tada ostao tamo.

Bez obzira na to ostaje li Maxey u početnoj postavi ili se vraća na klupu, nada prvenstva Sixersa ove sezone počiva na tome kako ga najbolje optimizirati.

Maxey je prije ozljede krenuo s vrućim udarcem, s prosjekom od 22.9 poena, 4.4 asistencije, 3.5 skokova i 2.9 trica za 36.4 minute po utakmici dok je gađao 46.2 posto ukupno i 42.2 posto iz dubine. Nakon što je preselio na klupu, pao je na 17.4 poena, 2.9 asistencija, 2.5 skokova i 1.9 trica za 30.1 minutu po utakmici dok je ukupno šutirao 45.3 posto, a dubinski 37.0 posto.

Prije All-Star pauze, Maxey je priznao novinarima da mu je prilagodba na novu ulogu bila mentalna borba.

"Imao sam težak prošli tjedan, čovječe", rekao je Maxey. “Samo grubo i psihički, nisam igrao dobro. Jučer sam razgovarao s roditeljima oko sat i pol i nekako sam izbacio sve emocije koje sam trebao izbaciti. Rekao sam treneru Docu, rekao sam [pomoćnom treneru] Samu [Cassellu] da sam čovjek i da to moram izbaciti. Kad sam to pustio, rekao sam mu da ću biti najbolja verzija Tyresea koja mogu biti do kraja ove godine.”

Osim mentalnih prepreka prilagodbe na novu ulogu u hodu, Maxey se također morao vratiti u primarnog kreatora kada je ušao s klupe. Obnašao je tu ulogu za Sixerse prošle sezone prije Hardenova dolaska, ali to što je uvelike vezan za Embiidovu minutažu pomoglo je ublažiti dio tog tereta.

Ove godine, Sixersi su pokušali natjerati Maxeyja da nosi rezervne jedinice kako bi Harden i Embiid bili zajedno što je više moguće. Međutim, nadmašili su ih 0.4 bodova po 100 posjeda lopte s Maxeyjem na parketu i isključenim Embiidom i Hardenom, što sugerira da ne bi trebali nastaviti s tom strategijom kad se zakotrlja doigravanje.

U teoriji, Maxeyjev ulazak s klupe trebao bi mu dati nekoliko minuta u svakoj utakmici gdje može biti glavna ofenzivna žarišna točka. Međutim, on bi mogao imati još veću vrijednost za Sixerse kao sekundarna opcija uz Embiida i Hardena koji gura obrane preko njihove točke pucanja.

Kada Maxey igra s Embiidom, Hardenom, PJ Tuckerom i Tobiasom Harrisom, Sixersi nadmašuju protivnike za 16.7 bodova na 100 posjeda. Imaju prosjek od 125.7 poena na 100 posjeda u napadu i dopuštaju samo 109.0 na 100 u obrani. S Meltonom na mjestu Maxeyja, Sixersi nadmašuju protivnike za samo 6.7 poena na 100 posjeda lopte i imaju lošiji napadački (121.3) i obrambeni (114.5).

Rivers je nedavno priznao da sposobnost dodavanja Hardena i razmak koji su osigurali drugi igrači Sixersa pomažu Maxeyju otvoriti parket.

“Slušajte, ne mislim da Maxey nije bio [agresivan],” rekao je Rivers nakon poraza Sixersa od Heata 27. veljače. “Jednostavno mislim da nije bilo puno prostora za njega. Večeras je imao više prostora jer je s njim na podu bio Tobias i James na podu. James mu namjesti, pa sam mislio da je to dobro za njega.”

Brojke to potvrđuju.

Ove je godine 67.8% Maxeya šutiralo za dva poena je pružena pomoć kada dijeli pod s Hardenom. To pada na 28.6% u minutama kada on ne igra uz Hardena, što je najveća razlika od bilo kojeg igrača Sixersa. Maxey je također bio učinkovitije iz raspona od dva poena s Hardenom na podu (53.9%) nego bez (48.5%).

Isto vrijedi i za njegov šut za tri poena. Kada Maxey dijeli pod s Hardenom, 87.1% njegovih ostvarenih utrostručuje se je pružena pomoć. Kada igra bez Hardena, samo 54.0% njegovih ubačenih trica je asistirano. Također puca 43.4% iz dubine uz Hardena i samo 37.9% s Hardenom izvan parketa.

Prije nego što su Harden i Maxey pretrpjeli svoje ozljede u ranoj sezoni, prijavili su se 247 minuta zajedno u prvih devet utakmica Sixersa (27.4 minute po utakmici). Nakon Maxeyjeva preseljenja na klupu sredinom siječnja, potrošili su 300 minuta jedan uz drugog u sljedećih 17 utakmica (17.6 minuta po utakmici).

Ako je igra uz Hardena ključ za optimiziranje Maxeyja, Sixersi moraju pronaći načine da bolje usklade svoje minute bez obzira na to hoće li Maxey početi ili ući s klupe.

"Jedina razlika za mene je, očito, kad igraš s Jamesom, to mu pomaže", Rivers rekao je novinarima o Maxeyu nakon pobjede Sixersa nad Milwaukee Bucksima 133-130 u subotu navečer. “Kada ga ne startaš, jako je teško dobiti mu visoku minutažu. S tim smo se mučili. To ne znači da ću ga pokretati svaku večer, ali je teško.”

Rješenje može biti relativno jednostavno. Maxey bi većinu (sve?) svojih minuta trebao provesti s barem jednim od Embiida ili Hardena na parketu. Budući da je Harden daleko najbolji playmaker u momčadi, on bi trebao usidriti rezervne postave na klupi. Uparivanje Hardena s dugim, remetilačkim igračima kao što su De'Anthony Melton, Jalen McDaniels i Paul Reed moglo bi omogućiti Sixersima da igraju i njegov preferirani obrambeni stil mijenjanja svega.

Kada Maxey igra s Embiidom i bez Hardena, Sixersi su nadmašili protivnike za 10.8 bodova na 100 posjeda. Kada Harden igra bez Hardena i Embiida, Sixersi su bili bolji od protivnika za 6.2 poena na 100 posjeda lopte. Najveći problemi su Maxeyevi minuti bez Embiida ili Hardena i minuti bez sve trojice (minus-6.2 neto ocjena), od kojih se potonji nikad ne bi trebao dogoditi u doigravanju (ako zdravlje to dopušta).

Maksimiziranje Embiida, Hardena i Maxeya bit će kritično za šanse Sixersa za naslov ove godine. Uparivanje Maxeyeve minutaže s Embiidom i Hardenom i pomoć Hardena u održavanju sastava s klupom čini se najboljim načinom za to.

Ako nije drugačije naznačeno, sve statistike putem NBA.com, PBPSstats, Čišćenje stakla or Košarkaška referenca. Svi podaci o plaći putem Spotrac or RealGM. Svi tečajevi putem FanDuel Sportska knjiga.