Postoji staroškolsko MLS rješenje za probleme u nadoknadi vremena Svjetskog prvenstva

Od svih ranih događaja na FIFA Svjetskom prvenstvu 2022., najznačajniji za budućnost igre mogao bi biti iznenađujuća količina zaustavnog vremena koju službenici dodaju utakmicu po utakmicu.

Pod vodstvom FIFA-e, suci turnira produljili su kraj poluvremena i utakmica do sada u povijesnom opsegu, s time da se polovice ponekad razvuku za čak 15 minuta ili 33%. I kao rezultat toga, neki ponovno iznose ideju o uvođenju sata na stadionu koji se zaustavlja prema sučevom nahođenju, kako bi igrači i menadžeri barem znali koliko još vremena za pripremu.

To je fer osjećaj. Ali također je vrijedno prisjetiti se da je Major League Soccer jednom pokušao nešto slično, iako iz drugog razloga.

Kada je MLS pokrenut 1996. kako bi Sjedinjenim Državama dao svoju prvu prvoligašku ligu na otvorenom od NASL-a koji se ugasio prije 12 godina, uključivao je nekoliko značajki osmišljenih da ovaj sport učine privlačnijim povremenim američkim ljubiteljima sporta.

Najljepše ga se sjeća vjerojatno jedan-na-jedan raspucavanje u stilu odvajanja za rješavanje ligaških utakmica u konačnici, pri čemu pobjednik osvaja jedan bod, a gubitnik ostaje bez ijednog. Postojao je i format serije doigravanja najbolje od tri, a zbog dimenzija terena koji su izgrađeni kao stadioni američkog nogometa, dopuštenje za momčadi da koriste terene daleko uže od trenutnih preporuka FIFA-e od 70 jardi.

I do točke, sat u utakmicama MLS-a 1996. prkosio je međunarodnom modelu i odražavao druge popularne američke sportove, odbrojavajući od 45:00 do 0:00 u svakom poluvremenu. Kad je došlo do značajnog prekida igre, sudac je dao znak mjeritelju vremena da zaustavi sat. A kada je sat pogodio nulu, igra je odmah zaustavljena.

Bilo je potrebno 10 godina da MLS u potpunosti odstupi od svojih jedinstvenih pravila i prihvati pravila igre Međunarodnog nogometnog odbora. No, sat za odbrojavanje trajao je samo do 1999. godine, au svom životnom vijeku pokazao je dosta ograničenja.

Najviše iznenađujuće bi moglo biti da, iako bi teoretski mogao učiniti mjerenje vremena vjernijim prekidima u igri, u stvarnosti je vjerojatno skratio igre. Suci su bili relativno konzervativni i onda su dali znak mjeritelju vremena da zaustavi sat, obično to radeći samo za dulje stanke. To nije u skladu s onim što kažu zakoni igre, a to je da se zaustavno vrijeme treba procijeniti zbog bilo kojeg od sljedećih razloga (izravan citat iz IFAB-ovih zakona):

• zamjene
  • procjena i/ili uklanjanje ozlijeđenih igrača
  • gubiti vrijeme
  • disciplinske sankcije
  • medicinski prekidi dopušteni pravilima natjecanja, npr. pauze za piće (koje ne bi smjele prelaziti jednu minutu) i pauze za hlađenje (devedeset sekundi do tri minute)
  • kašnjenja u vezi s VAR 'provjerama' i 'pregledima'
  • bilo koji drugi uzrok, uključujući bilo koje značajno kašnjenje ponovnog početka (npr. proslave golova)

Osim toga, sat za odbrojavanje doveo je do razlike u načinu na koji su se odigrali krajevi poluvremena i utakmica. Točnije, momčadi koje su kasnile na izjednačenje ili pobjednički gol morale su paziti na sat jer je utakmica doslovno završila čim je otkucalo 0:00. U trenutnom obliku mjerenja vremena, općenito se podrazumijeva da će suci dopustiti da se napad nastavi do kraja čak i ako bi tehnički zaustavno vrijeme trebalo biti završeno.

Ali ta se pravila o mjerenju vremena još uvijek koriste u srednjoškolskom i studentskom nogometu u SAD-u (gdje su prethodila MLS-u), i mogla bi biti putokaz ako je uistinu postojao zamah prema tome da sat na stadionu bolje odražava sat sudaca.

A uz tehnologiju koja je sada dostupna na profesionalnoj razini, vjerojatno će sada raditi bolje nego prije više od dva desetljeća. Zaustavljanje sata moglo bi se prikazati putem uređaja za glasovnu komunikaciju koje službene osobe utakmice rutinski nose ili možda čak kontrolirati ručnim uređajem koji sudac koristi tijekom utakmice.

A postoje načini da se izbjegne neugodan iznenadni završetak koji se dogodio u MLS-u. Jedna od opcija je imati dva istovremena sata na zaslonu, jedan koji predstavlja proteklo vrijeme i jedan koji predstavlja sat sudaca. Kada prvi dođe do 45 ili 90 minuta, oni će se zamrznuti - slično kao i sada - ostavljajući kontrolu nad posljednjim minutama i dalje u nadležnosti samo suca.

Naravno, pritužba na predugo zaustavno vrijeme također bi se mogla riješiti sama od sebe. U utakmicama u utorak, dodano vrijeme na utakmicama između Danske i Tunisa, između Meksika i Poljske te između Francuske i Australije bilo je unutar više rutinskih parametara. Ako suci održe svoju riječ da strože kompenziraju prekide, sami prekidi bi se mogli smanjiti.

Ne samo da će obuzdati gubljenje vremena, već bi također mogao učiniti visoki presing — koji po svojoj prirodi dovodi do više prekršaja, više pogrešnih dodira i više zaustavljanja — manje privlačnim zbog dodatne energije potrebne za igranje dužih utakmica.