Nepoznati status Kawhija Leonarda stavlja Clipperse u čistilište

Trenutačno s omjerom 10-7, Los Angeles Clippersi prolaze pomalo kao sezona pješaka, što nije dobra stvar za razinu očekivanja u kampanji 2022.-2023.

Kawhi Leonard, koji je propustio cijelu prošlu godinu zbog ozljede ACL-a, sudjelovao je u samo četiri utakmice ove sezone, postižući skromne brojke od 10.5 poena i 4.8 skokova dok je svoje tijelo vraćao u normalu NBA sezone.

Međutim, čak i uz povratak Leonarda, opravdano je zapitati se smatraju li se Clippersi još uvijek jednim od favorita za predstavljanje Zapadne konferencije u finalu sljedećeg lipnja.

Tijekom proteklih nekoliko godina, Clippersi su osvojili tržište dvosmjernih krilnih igrača, nadajući se da će stvoriti jedan od najzamjenjivijih sustava u cijeloj ligi. Iako se to još nije ostvarilo, sama ideja nikad nije bila loša. Postoje valjane prednosti strategije u tome što više igrača može igrati na više pozicija, što omogućuje Clippersima da se lako prebacuju između velike i male lopte u napadu i igraju besprijekornu obranu s teškom promjenom na drugom kraju parketa.

U praksi je to bilo malo kompliciranije.

S toliko napadača na popisu, glavni trener Ty Lue bio je prisiljen ograničiti minutažu na nekoliko tih igrača. Nicolas Batum i Robert Covington, dvojica igrača koji bi u većini momčadi prilično lako dobili 20-25 minuta, trenutno igraju 17.9 odnosno 13.1 minutu, što je daleko od onoga na čemu su bili.

Covington je odigrao samo 8.9 minuta u proteklih pet utakmica koje je dobio na terenu, a veteranski napadač mučio se s pronalaženjem stabilne proizvodnje pod svojom nestabilnom raspodjelom minuta. Ovaj 31-godišnjak pogađa samo 36.7% svojih udaraca i okreće loptu velikom stopom za nekoga tko se gotovo isključivo koristi kao strijelac, pokazujući TOV% od 17.1 godišnje.

Doduše, to je mali uzorak jer je odigrao samo 131 minutu u sezoni, ali vrijedi ga paziti, budući da Covington u svojoj novoj ulozi izgleda kao da ga se ne koristi previše. Zapamtite, Covington je započeo u 460 od svojih 547 utakmica u karijeri. Navikao je igrati velike, ključne minute.

Što se tiče napadača Paula Georgea, njemu je dodijeljena odgovornost da bude vodeći šuter momčadi, baš kao i prošle godine. George nikada nije bio Tier 1 superzvijezda, ali je sveukupno vrijedan posao popunjavanja kao prve opcije tijekom godina. S 32 godine, međutim, morate se zapitati koliko mu je godina preostalo prije nego što počne padati u igri.

S dobre strane stvari, George je pokazao poboljšanu učinkovitost ove sezone kao rezultat smanjivanja njegovih tendencija na srednjem dometu iz profila šuta. Također je vidio porast u stopi slobodnih bacanja, stopi za tri poena i korištenju više prilika za dolazak do ruba. All-Star ima 23.6 poena, 6.0 skokova i 4.3 asistencije po utakmici.

Kao kolektivna momčad, Clippersi imaju priličan izazov pred sobom ako žele postati prvaci NBA lige u skorije vrijeme. Njihov napad je predzadnji u ligi i pretposljednji po postotku ofenzivnih skokova. To šteti njihovoj količini udaraca tijekom igre, ne dopuštajući im priliku za stvaranje druge prilike za bodove. Protivnici uzimaju sedam udaraca više po utakmici od Clippersa, što je veliki nedostatak.

Momčad je također posljednja u držanju lopte, i to usprkos dovođenju bivšeg All-Star Johna Walla da ojača mjesto razigravača.

Dakle, koji je sljedeći korak za Clipperse, s obzirom na njihove težnje?

Možda je vrijeme da razmislite o odustajanju od nekoliko komada. Štedljivo korištenje Covingtona je luksuz koji si ne mogu priuštiti, a mogli bi koristiti i veću veličinu unutra, budući da su Ivica Zubac i Moses Brown njihova jedina dva prava velika čovjeka.

Nadalje, moraju pronaći način da ubrzaju prekršaj koji rutinski izgleda sporo i nenadahnuto. Po tempu su 22., a protivnici dobro znaju da ih se u tranziciji ne trebaju bojati jer to nije česta pojava. Ovdje bi im valjalo da malo više oslobode Normana Powella. Ne samo da je Powell jedan od boljih strijelaca koje NBA može ponuditi, već je i veliki šuter za tri poena. Igrati s njim samo 24.9 minuta po utakmici čini se rasipničkim.

Konačno, moraju znati koju će verziju Leonarda dugoročno dobiti. Ako će biti u postavi i izvan nje cijelu godinu, to praktički čini svaki pokušaj finala besmislenim.

Moglo bi se čitati kao pretjerano pojednostavljeno da se njihov sljedeći korak svodi na zdravlje njihovog najboljeg igrača, ali to je apsolutno ključno za budućnost cijele franšize. Ne samo za ovu godinu, nego dugoročno.

Ako Leonard neće postati igrač kakav je bio, ili ako će se potreba za upravljanjem opterećenjem dodatno povećati, Clippersi će si morati postaviti neka prilično velika pitanja.

Osim ako nije drugačije navedeno, sve statistike putem NBA.com, PBPSstats, Čišćenje stakla or Košarka-Referenca. Svi podaci o plaći putem Spotrac. Svi tečajevi putem FanDuel Sportska knjiga.