Zoi Sadowski-Synnott osvojila zlatnu medalju na prvom Novom Zelandu na Zimskim olimpijskim igrama s pobjedom na snowboardu u slopestyleu za žene

Bila je to savršena sportska priča napravljena za udarne TV emisije.

Pozicija srebrne medalje. Završna vožnja, završni natjecatelj. I Novozelanđanka Zoi Sadowski-Synnott izvela je kada je to bilo važno, odloživši čudovišnu trku kako bi osvojila zlato u finalu slopestylea za žene na snowboardu u subotu navečer (nedjelja ujutro u Pekingu).

Sadowski-Synnott bio je veliki favorit za ulazak u finale, nakon što je u jučerašnjim kvalifikacijama završio prvi. Ali čak i prije toga, 20-godišnjakinja je upozorila svijet.

Na X Games Aspenu u siječnju, Sadowski-Synnott osvojila je zlato i u slopestyleu i big airu – jedno mjesto ispred obrane zlatne medalje na Olimpijskim igrama u slopestyleu Jamieja Andersona. U Aspenu je postala prva žena koja je u natjecanju osvojila kombinaciju back-t0-back 1080s.

U prosincu je zauzela prvo mjesto na Dew Touru.

Na svjetskom prvenstvu u Aspenu u ožujku 2021. bilo je to još jedno prvo mjesto za Kiwi — i to nedugo nakon što je zauzela prvo mjesto na prvoj stanici ekskluzivnog, samo pozvanog natjecanja Natural Selection Tour na planini Jackson Hole Pribjeći.

Nema osporavanja: Sadowski-Synnott je najbolja svjetska all-around ženska daskarica na snijegu.

Neko je vrijeme izgledalo kao da će Amerikanke osvojiti treće uzastopno zlato u slopestyleu za žene.

U svojoj drugoj vožnji od tri, Julia Marino doživjela je nedvojbeno najbolju vožnju u svojoj karijeri, s uzastopnim 900-ima i dvostrukim frontsideom 1080 na dijelu staze za skokove u snježnom parku Genting u okrugu Chongli, Zhangjiakou, oko 150 milja od Pekinga, za ocjenu 87.68.

24-godišnjak se kvalificirao kao šesti u subotnjem finalu i završio na 11. na Igrama u Pyeongchangu 2018.

Marino nije uspjela očistiti tu vožnju u svojoj trećoj i posljednjoj vožnji, ostavljajući otvorena vrata za Sadowski-Synnott da sastavi pobjedu u svom trećem i posljednjem trku. Nakon što se prva kvalificirala, bila je posljednja.

I Kiwi je isporučio, s tehnički preciznim odjeljkom tračnica u stražnju stranu prekidača 900, prednju stranu 1080 i stražnju stranu 1080. Njezin rezultat od 92.88 bio je jedini rezultat dana u 90-ima.

Synnott mi je rekla na X Games-u da je radila na toj kombinaciji godinu dana i da je, napamet, samo pet drugih žena sposobno za to. S razinom progresije u ženskom slopestyleu – koji je uvelike vođen Sadowski-Synnott – postalo je jasno da će joj vjerojatno trebati kombinacija za osvajanje olimpijskog zlata.

Amerikanka Jamie Anderson, koja je osvojila prve dvije (i samo dvije) olimpijske medalje u slopestyle-u za žene na Igrama u Sočiju 2014. i Igrama u Pyeongchangu 2018., završila je na devetom mjestu nakon što je pala u sve tri svoje vožnje na onome što vozači okarakteriziraju kao teško naravno s teškim uvjetima, uključujući lažni snijeg i vjetar.

Australka Tess Coady broncom je zaokružila postolje.

Marinova srebrna medalja bila je prva medalja Sjedinjenih Država na Igrama u Pekingu.

Sadowski-Synnott je svojom pobjedom ušla u povijest kao prva Kiwi koja je osvojila zlatnu medalju na Zimskim olimpijskim igrama u bilo kojem slučaju. U kombinaciji sa svojom broncom u velikom zraku s Igara 2018., Sadowski-Synnott sada posjeduje polovicu od ukupno četiri novozelandske medalje na Zimskim olimpijskim igrama—i mogla bi osvojiti još jednu u ženskom velikom zračnom natjecanju u ponedjeljak, 14. veljače (utorak u Pekingu).