Kako su se Indiana Pacersi prilagodili bez Chrisa Duartea

Početkom studenog, Chris Durate pao je na pod u prvoj četvrtini utakmice protiv Miami Heata. Zakotrljao je lijevi gležanj doskočivši na čuvara Heata Kylea Lowryja i odmah izašao iz igre.

Duarte nije igrao od te ozljede. Adrian Wojnarowski iz ESPN izvijestio da će neiskusno krilo propustiti četiri do šest tjedana zbog uganuća gležnja stupnja 2, a sada je prošlo oko tri i pol tjedna od ozljede. Moguće je da bi se Duarte mogao vratiti na tekuće putovanje Pacersa, koje traje do 7. prosinca. LaMelo Ball je navodno pretrpio uganuće gležnja stupnja 2 10. listopada tijekom predsezonske igre, a vratio se za Charlotte Hornetse 12. studenog — oko mjesec dana izbivanja ukupno. Uz sličan vremenski raspored, Duarte bi se mogao vratiti sljedeći tjedan.

“Momci moraju biti spremni. Novi dečki će se morati pojačati,” rekao je razigravač Tyrese Haliburton u danima nakon ozljede. Glavni trener Rick Carlisle dodao je da je Duarte svakodnevno na liječenju.

Rezultati Pacersa su dobri i bez Duartea, imajući 7-2 u devet utakmica otkako je pao. Ali statistika još uvijek kaže da bi Indiana mogla koristiti slatko krilo, koje je ulazilo u formu neposredno prije ozljede - imao je rekord karijere od 30 poena u svom posljednjem napadu prije nego što je zakotrljao gležanj.

Plavo-zlatnim najočiglednije nedostaje Duarte u obrani. Izbor na lutriji 2021. jedan je od najboljih, ako ne i jedini najbolji, krilni branič na popisu Indiane. Dok su Aaron Nesmith i Andrew Nembhard napredovali u ovom području, Duarteu jako nedostaje zbog njegovih sposobnosti na manje glamuroznom dijelu parketa, a Indiana i dalje ima bolji obrambeni rejting s Duarteom na terenu nego na klupi.

U napadu, Pacersi su izgubili Duarteovo šutiranje — srušio je 36.5% svojih vanjskih šuteva tijekom svoje karijere unatoč tome što se ove sezone mučio od dubine do otvaranja. A njegov razmak i dalje ima pozitivan utjecaj na plavu i zlatnu — pucaju 2.5% bolje na rubu s Duarteom na terenu nego na klupi. The Tim početnika 2022 član možda nije otvorio godinu, ali je ipak dao Pacersima nešto vrijedno u napadu.

Pacersi su pronašli načine za generiranje dobrih udaraca i obranu bez Duartea, tako da bi te inovacije mogle postati još jače kada se drugogodišnje krilo vrati. Duarte nije mogao otvoriti kampanju 2022.-23., ali je i dalje vrijedan dio Indiane, a imati više opcija na krilu je bolje nego manje. Morali su pronaći načina da uspiju bez njega.

Nembhard i Nesmith bili su ključni za Carlislea u pronalaženju rješenja bez Duartea. Oboje su počeli na poziciji malog napadača otkako je Duarte pao, i obojica su našli ulogu u momčadi.

Nesmith se pokazao kao jak branič, a njegov atletizam na tom kraju parketa čini ga jednom od boljih opcija Pacersa za protivničke napadače. Njegova minutaža značajno je porasla za plavo-zlatne u zadnjih tjedan dana, zahvaljujući njegovim vještinama i nekoliko velikih utakmica — dosegao je dvoznamenkasti broj bodova tri puta otkako je Duarte pao i imao rekord karijere od 19 poena prije nešto više od tjedan dana .

“Veliko vrijeme, obje strane parketa. Pogađali su velike trice, čuvali svoje najbolje igrače. Bio je samo veliki stvaratelj razlike za nas,” rekao je Nembhard o Nesmithu nakon te utakmice.

Sam Nembhard bio je velik za plavo i zlato. Njegova sposobnost da se uklopi u bilo koju postavu ojačala je Pacerse, a njegovu perimetarsku obranu hvalili su mnogi na popisu igrača. Počeo je prvih šest utakmica nakon Durateove ozljede na malom krilu i dobro branio dok je Indiana slavila 5-1. Šutirao je 53% iz dubine u tom rasponu.

Pojačavanje ta dva igrača bilo je ključni dio najveće prilagodbe Pacersa nakon što je Duarte izašao - shvatili su kako uspjeti s postavama s više čuvara. Petočlane postrojbe s tri, ponekad čak i četvoricom stražara u zadnje su vrijeme dobile više prilika za plavo-zlatne i krenule su u korak.

Postave koje uključuju bilo koju trojicu Haliburtona, Nembharda, Bennedicta Mathurina, Buddyja Hielda i TJ McConnella odigrale su 432 minute za Pacerse ove sezone. Prije Duarteove ozljede taj je broj bio samo 170. Te su jedinice u prosjeku igrale 18.9 minuta po utakmici u prvih devet ovosezonskih nastupa za Indianu; taj je broj u posljednjih devet utakmica skočio na 29.1.

“Osjećam se kao da je prilično dobro. Imamo priliku trčati,” rekao je Mathurin o postavama od tri čuvara. "Igra je malo brža."

Dodatna se bora pojavila nakon Duarteove ozljede jer se momčad okrenula jedinicama s četiri takva rukovatelja loptom. Ove jedinice odigrale su samo 57 minuta ove sezone, ali jesu porazio protivnike sa 19 poena razlike u tom rasponu. Prije utakmice dogodila se Duarteova ozljeda gležnja, te su grupe imale samo deset minuta zajedno.

"Mislim da te jedinice rade dobro", objasnio je Nembhard. “Mislim da su to tipovi grupa, možemo ući i unijeti više energije. Možemo ga iskočiti na ofenzivnoj strani lopte. Malo agresivnije, malo više atletski.”

Duarte bi se uskoro mogao vratiti, a ako strategije nove postave Pacersa nešto govore, to je da mlado krilo može očekivati ​​više minuta na mjestu četiri. Njegovo šutiranje i obrana još uvijek mogu biti učinkoviti tamo sve dok se ne suprotstavlja post-up napadaču, a njegova završnica bi se trebala stabilizirati nakon sporog starta. Rješenja koja je Carlisle pronašao bez Duartea zapravo bi mogla koristiti 25-godišnjaku kada se vrati.

Naravno, kao rastućem igraču druge godine, najveći gubitak za Pacerse bez Duartea manje je zbog igre na terenu, a više zbog izgubljenih razvojnih prilika. Dati mladim krilnim reprezentacijama i vremena za rast s timom novog izgleda važnije je od momčadi koja u studenom smišlja savršenu rotaciju.

Ali Indiana je sada bolje opremljena da dovede Chrisa Duartea u pobjedničke situacije kada se vrati zahvaljujući kreativnom radu s 2021. izborom 13. izvan terena. Kada se vrati, što bi moglo biti uskoro, trebao bi imati mnogo prilika da nadogradi svoju snažnu posljednju igru ​​prije ozljede gležnja.