Zašto će Španjolska imati koristi od dugih iscrpljujućih utakmica u Kataru 2022

Prema riječima FIFA-inog sudačkog šefa, Pierluigija Colline, ogromna količina dodanog vremena na utakmicama Svjetskog prvenstva u Kataru 2022. nije "ništa novo".

“[Na prošlom Svjetskom prvenstvu] u Rusiji [2018.] postalo je sasvim normalno da četvrti sudac pokaže ploču sa sedam, osam, devet minuta na njoj,” rekao je medijima, “preporučili smo našim sucima da budu vrlo precizni u izračunavanju vremena koje se dodaje na kraju svakog poluvremena kako bi se nadoknadilo vrijeme izgubljeno zbog određene vrste incidenta.

“Ono što želimo izbjeći je da imamo utakmicu s 42, 43, 44, 45 minuta aktivne igre. Ovo nije prihvatljivo. Kad god se dogodi incident poput liječenja ozljede, zamjene, penala, crvenog kartona ili proslave gola – želim to naglasiti jer je to trenutak radosti za jednu momčad, za drugu možda ne – ali može trajati jednu ili jednu i pol minutu.

"Dakle, zamislite da u poluvremenu budu postignuta dva ili tri gola i lako je izgubiti pet ili šest minuta, a ova momčad mora dobiti nadoknadu na kraju."

Bilo da se radilo o neuobičajeno velikom broju prekida u prvim rundama utakmica ili su se samo Collinine upute izvršavale s većim stupnjem preciznosti, sat je ostavljen da radi dulje nego ikad u ovogodišnjim utakmicama grupne faze.

Vidjeti da sat otkucava 100 minuta prije je bilo nešto što se događalo samo ako je utakmica završila produžecima.

Ali u Kataru 2022. prosječno vrijeme za prvih sedam utakmica bilo je više od jednog stoljeća.

Utakmice Engleska protiv Irana i Argentina protiv Saudijske Arabije trajale su manje od dva sata.

Teško je tvrditi da napori da se više stvarnog nogometa igra nisu najbolji, a Collininoj direktivi su pljeskali stručnjaci poput Jamieja Carraghera iz CBS Sporta.

"Uživajući u količini vremena koju službenici dodaju na Svjetskom prvenstvu u Kataru 2022.", napisao je na Twitteru, "u nogometu se previše vremena gubi."

Međutim, ako ste htjeli odabrati turnir da isprobate ovo, ovo izdanje FIFA-inog izložbenog događaja čini se kao čudna opcija.

Zimski raspored natjecanja znači da su rasporedi već zgusnuti i da igrači imaju kraća razdoblja za oporavak između utakmica.

I ne samo to, mnogi igrači dolaze na turnir bez pauze od domaćih sezona, koje su također imale teži raspored nego inače zbog turnira.

Prije nego što je Svjetsko prvenstvo uopće počelo, FIFPRO, međunarodni sindikat igrača koji predstavlja 65,000 profesionalnih nogometaša diljem svijeta, upozoravao je na utjecaj na dobrobit igrača.

Raspravljajući o izvješću pod naslovom FIFA World Cup 2022: The Player Workload Journey, u kojem se upozorava na mogućnost ozljeda mnogih igrača, zamjenik glavnog tajnika Simon Colosimo rekao je: “Podaci naglašavaju mentalni i fizički napor s kojim se mnogi reprezentativci suočavaju zbog zakrčen kalendar utakmica koji ne uzima u obzir njihovo zdravlje i izvedbu.

“Ne sumnjam da će svaka momčad pružiti sjajnu predstavu na Svjetskom prvenstvu unatoč izazovnim okolnostima. Međutim, svi dionici profesionalnog nogometa moraju preusmjeriti svoje prioritete kako bi osigurali da igrači imaju koristi od uravnoteženijeg kalendara i da mogu igrati na svom vrhuncu u ključnim trenucima svoje karijere.”

Kako Direktiva pokazuje malo znakova da će nestati, postavlja se pitanje tko bi mogao imati koristi?

Dobitak Španjolske

Kada morate izdržati 100 umjesto 90 minuta, fizički napor koji jedna strana može izdržati znatno se smanjuje.

Teže je vršiti pritisak na protivnike u posjedu s istim intenzitetom ovoliko dugo vremena i bilo je primjetno da, dok su neke momčadi pokušavale gnjaviti momčad s loptom, to je težilo kontroliranim napadima.

Komentatori koji su analizirali razočaravajuće druge utakmice Engleske i Walesa naveli su "umor" kao faktor.

Međutim, jedna se strana ističe kao korist od trenda dužih igara; Španjolska.

Pod vodstvom Luisa Enriquea, momčad je igrala stilom koji se temelji na dominaciji u posjedu i prepuštanju protivnika u zaborav.

To je savršeno demonstrirano u pobjedi od 7-0 nad Kostarikom, gdje je postigao nevjerojatnih 81.3%, najviše u utakmici Svjetskog prvenstva od 1966. godine.

Broj dodavanja bio je još smješniji, Španjolska je kompletirala 976 dodavanja, što je bilo gotovo deset puta više od protivnika.

Protiv jačih momčadi od Kostarike, mogli biste zamisliti da će statistika biti manje jednostrana, ali biste i dalje mislili da će monopolizirati loptu.

Kako turnir odmiče, natjerati drugu momčad da više juri za loptom bit će značajna prednost, pogotovo ako je već potrošio više energije nego inače.

Valja napomenuti da je posljednji put kada je Španjolska pobijedila, prije više od deset godina u Južnoj Africi, trijumf izgrađen na istim principima.

Momčad je imala prosječno 64.5% posjeda na putu do pobjede, iako se samo osam golova često uspoređuje manje povoljno s drugim prvacima.

Ali ono što se ne može raspravljati je koliko je filozofija dodavanja Tiki Taka bila učinkovita u omogućavanju Španjolcima da dominiraju utakmicama.

To bi mogao biti kritičan čimbenik u njihovom ponovnom odlasku do kraja u Kataru.